1. Porównywanie cen OC
Zakres ochrony gwarantowanej w ramach OC określa Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Zgodnie z przepisami zawartymi w regulacji każda firma ubezpieczeniowa proponuje kierowcy identyczną polisę. Różnice między poszczególnymi ofertami dotyczą wyłącznie ceny składki i ewentualnych dodatków do podstawowego pakietu. Dlatego, aby uniknąć przepłacania za OC, najlepiej wybierać możliwie najtańszą polisę. W ten sposób możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Przykłady najkorzystniejszych ofert znajdziesz na stronie: https://rankomat.pl/tanie-oc.
2. Zakup pakietu OC/AC
Firmy ubezpieczeniowe często proponują kierowcom możliwość dokupienia dodatkowej ochrony. Oprócz obowiązkowej polisy OC oferują opcjonalne assistance, NNW czy autocasco. Zainwestowanie w taki pakiet wiąże się ze znacznie mniejszym wydatkiem niż zakup każdego z ubezpieczeń osobno. Jeśli zależy Ci na taniej polisie oraz kompletnej ochronie pojazdu i pasażerów, rozważ rozszerzenie standardowego wariantu o ponadprogramowe warianty. Dzięki nim zyskasz wsparcie techniczne, medyczne, organizacyjne i finansowe np. na wypadek:
• kradzieży pojazdu;
• zniszczenia samochodu przez osoby trzecie;
• uszkodzenia auta z winy kierowcy;
• awarii, przebicia opony lub braku paliwa na trasie;
• poniesienia trwałego uszczerbku na zdrowiu.
Jeśli zależy Ci na znalezieniu atrakcyjnych pakietów OC i AC, wejdź na stronę: https://rankomat.pl/ubezpieczenie-oc.
3. Bezszkodowa jazda
Zbieranie zniżek za bezszkodową jazdę to najlepszy sposób na obniżenie ceny OC. Firmy ubezpieczeniowe przy wyliczaniu składki zawsze uwzględniają historię szkodowości kierowcy. Sprawdzają, jak wiele zdarzeń drogowych spowodowała dana osoba i na tej podstawie szacują prawdopodobieństwo wyrządzenia przez nią kolejnych szkód. Dzięki temu mogą trafnie określić poziom ryzyka ubezpieczeniowego. Im mniej masz stłuczek i wypadków na swoim koncie, tym większe szanse zyskujesz na otrzymanie atrakcyjnej oferty OC.
Pamiętaj, że każdy ubezpieczyciel stosuje własne algorytmy przy wyliczaniu składki. W jednej firmie wystarczą 3 lata bezszkodowej jazdy, aby otrzymać wysoką zniżkę, a w innej potrzeba znacznie więcej czasu. To kolejny argument przemawiający na korzyść porównywania ofert.
4. Współwłasność pojazdu
Można by uznać, że skoro największe znaczenie przy wyliczaniu składki ma historia szkodowości, to młodzi i niedoświadczeni kierowcy nie mają szans na tanie OC. Nie jest to do końca zgodne z prawdą. Wiadomo, że osoba mająca prawo jazdy od kilkunastu lat z pewnością otrzyma atrakcyjniejszą ofertę, niż świeżo upieczony „szofer”. Mimo to nawet 18- czy 19-letni właściciel pojazdu ma szansę na znaczne obniżenie ceny ubezpieczenia. Wystarczy, że zdecyduje się uwzględnienie odpowiedniego współwłaściciela w dowodzie rejestracyjnym. W wielu przypadkach taki zabieg pozwala zmniejszyć składkę o kilkadziesiąt, a nawet o kilkaset złotych. Kandydat na współwłaściciela powinien mieć nienaganną historię ubezpieczeniową i dość duże doświadczenie jako kierowca. Dzięki temu można skorzystać z jego zniżek i dość mocno zredukować cenę OC.
5. Skorzystanie z OC wcześniejszego właściciela
Po sprzedaży pojazdu zbywca ma obowiązek przekazać Ci swoją dotychczasową polisę. Musi też poinformować firmę ubezpieczeniową o zmianie właściciela. Ty masz w takiej sytuacji dwa wyjścia. Możesz albo możesz korzystać z dotychczasowego OC do momentu jego wygaśnięcia, albo wypowiedzieć umowę i znaleźć nową polisę. Przeważnie bardziej opłaca się zostać przy obecnym ubezpieczeniu.
6. Zakup odpowiedniego auta
Nie ma wątpliwości, że wpływ na wysokość składki OC mają nie tylko czynniki związane z właścicielem, ale również kwestie dotyczące samego pojazdu. Marka, model, rok produkcji, pojemność i moc silnika — wszystko to oddziałuje na finalną cenę ubezpieczenia. Na podstawie tych parametrów ubezpieczyciel ocenia prawdopodobieństwo spowodowania szkody przez danego kierowcę. Aby maksymalnie zwiększyć trafność szacunków, firmy sprzedające polisy analizują m.in. statystyki wypadkowe. Na ich podstawie zastrzegają zależność pomiędzy np. marką pojazdu a ryzykiem wyrządzenia szkód. To właśnie dlatego posiadacze BMW i Audi, marek najczęściej biorących udział w zdarzeniach drogowych, muszą liczyć się z najdroższymi składkami OC.
Jeśli zależy Ci na zakupie taniego ubezpieczenia, wybierz samochód z małym silnikiem np. marki Toyota, Skoda czy Fiat. Właściciele pojazdów wyprodukowanych przez te trzy firmy cieszą się najtańszymi polisami OC. Masz pojazd innej marki? Nic straconego. Dbaj o bezpieczną i bezszkodową jazdę. Pamiętaj też o porównywaniu ofert OC.
Źródło: materiały prasowe