Strona główna Komunikacja III Al. NMP na razie nie będzie zamknięta dla samochodów?
0 komentarze 131 views

III Al. NMP na razie nie będzie zamknięta dla samochodów?

Miejski Zarząd Dróg i Transportu planuje w tym roku wiele prac drogowych w obrębie Al. Najświętszej Maryi Panny. To główny powód, dla którego chce przesunąć termin całkowitego zamknięcia dla ruchu kołowego III Al. NMP.

Dyrektor MZDiT Mariusz Sikora wysłał pismo do prezydenta Częstochowy z prośbą o wstrzymanie zamknięcia ruchu kołowego w III Al. NMP. Jak tłumaczy, powodem są prace okołoalejowe, które drogowcy planują jeszcze w tym roku. – Mamy w planach remont ul. Kopernika, budowę przedłużenia ul. Racławickiej do ul. Staszica, ciągi rowerowe w ul. Sobieskiego i al. Wolności, tzw „zieloną falę” w ul. Pułaskiego – wymienia Sikora. – Chcemy też, żeby ul. Racławicka i Jasnogórska były jednokierunkowe.

Sikora dodaje, że wpływ na przesunięcie terminu zamknięcia III Al. NMP dla ruchu samochodów mają również konsultowane obecnie dwie propozycje zmian w systemie komunikacji miejskiej (więcej na ten temat tutaj).

Przypomnijmy: w ubiegłym roku większość mieszkańców Częstochowy, która wzięła udział w ankiecie przygotowanej przez Biuro Inicjatyw Lokalnych, opowiedziała się za zamknięciem dla samochodów III Alei NMP.

– Szanujemy opinię mieszkańców, dlatego trzeba teraz przygotować się do tego, żeby wdrożyć w życie wyniki konsultacji – mówił wówczas Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy. – Musimy zastanowić się, jak takie rozwiązanie dać tym, którzy go chcą, a z drugiej strony, jak tych innych, którzy tego nie chcą, osłonić przed negatywnymi dla nich skutkami.

W sumie wpłynęło 1871 ankiet, z czego 1738 wypełniono poprawnie. 798 osób wybrało pierwszy wariant, czyli całkowite zamknięcie ruchu dla samochodów w III Alei. Do drugiej opcji, która zakłada zamknięcie tylko południowej jezdni, przekonało się 351 osób. Trzecia propozycja, a więc otwarcie Alei dla ruchu kołowego, spodobała się 589 ankietowanym, w tym 20 spośród 32 przedsiębiorcom.

W każdym z wariantów przeważały opinie, że powinna zostać wprowadzona komunikacja miejska. Najlepiej, gdyby była cicha i ekologiczna.

Aktualności z Częstochowy i regionu.
Sport, wydarzenia, kultura i rozrywka, komunikacja, kościół, zdrowie, konkursy.

Patronaty

© 2025 Copyright wczestochowie.pl