Strona główna Miasto Harcerze uczcili powstanie Polskiego Państwa Podziemnego

Sobotnia uroczystość według ceremoniału harcerskiego na Placu Pamięci Narodowej zakończyła częstochowskie obchody Dnia Polskiego Państwa Podziemnego oraz 75. rocznicy utworzenia Szarych Szeregów.

Sobotnie uroczystości rozpoczął pokaz musztry paradnej na Placu Biegańskiego w wykonaniu Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Stamtąd uczestnicy przemaszerowali na Plac Pamięci Narodowej.

– Naszym obowiązkiem jest przypomnienie historii Polskiego Państwa Podziemnego. Jego ideały są nadal aktualne, a w wolnym kraju możemy je nareszcie realizować. Gdyby nie ten patriotyzm, pielęgnowanie niepodległościowych tradycji i konsekwentna walka, nasz naród nie znalazłby siły, by przetrwać ponury czas powojennego osaczenia i osamotnienia – mówił prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

Po wysłuchaniu Apelu Poległych, delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod Pomnikiem „Poległym w Obronie Ojczyzny”.

W piątek, 26 października na Placu Biegańskiego oraz na Placu Pamięci Narodowej odbył się piknik patriotyczny, w którym wzięło udział blisko 200 uczniów częstochowskich szkół. Dzieci uczestniczyły w zabawach historycznych zorganizowanych przez harcerzy. Zaprezentowana została również gra Memory „Częstochowianie w czasie II wojny światowej”. Gra związana była z ośmioma bohaterami Częstochowy m.in.: gen. Januszem Gąsiorowskim, Eugeniuszem Stasieckim, Zygmuntem Łęskim i Alfredem Franke. Przygotowali ją instruktorzy harcerscy i nauczyciele pod kierunkiem nauczyciela historii z Zespołu Szkół Technicznych.

Na placu Biegańskiego zorganizowana została natomiast specjalna wystawa plenerowa „Polska Walcząca”, przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej i jego oddział w Katowicach. Ekspozycja składa się z kilkunastu dwustronnych plansz z archiwalnymi fotografiami i dokumentami, przypominającymi o najważniejszych wydarzeniach z historii Polskiego Państwa Podziemnego. Wystawa opowiada o początkach polskiej konspiracji we wrześniu 1939 r., jej rozwoju i różnorodnych formach walki podziemnej przeciwko obu okupantom − zarówno Niemcom, jak i Sowietom. Ekspozycję będzie można oglądać aż do 20 października.

Organizatorami tegorocznych uroczystości byli Urząd Miasta Częstochowy, Komenda Hufca ZHP Częstochowa, Komenda Miejska Policji w Częstochowie, Instytut Pamięci Narodowej, Szkoła Podstawowa nr 52 im. Małego Powstańca oraz Zespół Szkół Technicznych w Częstochowie.

Źródło: Urząd Miasta Częstochowy

Aktualności z Częstochowy i regionu.
Sport, wydarzenia, kultura i rozrywka, komunikacja, kościół, zdrowie, konkursy.

Patronaty

© 2025 Copyright wczestochowie.pl