Z jednej strony ma to być więc promocja ambitnych celów – osiągnięcia neutralności klimatycznej w Europie w perspektywie do 2050 roku, z drugiej, podkreślenie znaczenie dostępności do środków transportu bezemisyjnego dla wszystkich.
Chociaż cel długoterminowej strategii jest odległy, kampania ETZT 2020 ma zachęcać do podjęcia działań, które mogą przynieść natychmiastowe skutki i przyczynić się do rozwiązania problemu zanieczyszczenia, emisji dwutlenku węgla lub zatorów komunikacyjnych.
W programie tegorocznej edycji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, który w Częstochowie odbywa się już po raz piętnasty znalazły się m.in. akcje informacyjne dotyczące zachowań rowerzystów i pieszych, prawidłowego i bezpiecznego korzystania ze ścieżek rowerowych, piesze i rowerowe wycieczki po dzielnicy, joga w plenerze, spacery edukacyjne, nordic walking, konkurs plastyczny. Obchody zakończy „Dzień bez samochodu”. Wtedy, 22 września będzie można jeździć przez pierwszą godzinę rowerem miejskim za darmo.
Z harmonogramem imprez można zapoznać się tutaj.
Źródło: UM Częstochowy