Strona główna Archiwum 2011 - 2013 Droga rowerowa – skrytykowana
Raport w sprawie budowy ścieżek rowerowych przy ulicach Orkana i Jagiellońskiej jest już na biurku naczelnika wydziału inwestycji i zamówień publicznych Urzędu Miasta w Częstochowie. Przygotowali go sami rowerzyści. Pod pismem podpisało się 343 cyklistów, krytycznie nastawionych do wykonanych inwestycji i projektów.


Śląska Inicjatywa Rowerowa i organizatorzy Częstochowskiej Masy Krytycznej na własną rękę dokonali przeglądu przebudowy ulic Orkana i Jagiellońskiej (są tam budowane m.in. drogi rowerowe). Rowerzyści mają sporo zastrzeżeń do jakości wykonania drogi rowerowej na Błesznie.
– Sporządziliśmy raport, w którym pokazujemy błędy, tak w projektowaniu dróg rowerowych, jak również w samym ich wykonaniu – mówi Paweł Szubert, współorganizator Częstochowskiej Masy Krytycznej (ruch skupia rowerzystów z całego regionu). – Liczymy się z tym, że błędów pewnie nie da się już usunąć czy skorygować. Inwestycja musi być na czas wykonana i oddana do użytku. Sporo by to też kosztowało. Chcemy jednak wykazać błędy, by w przyszłości inwestorzy i wykonawcy ich unikali. Pod raportem podpisało się 343 rowerzystów.  Pismo zanieśliśmy do urzędu miasta.   
Raport liczy kilkanaście stron. Rowerzyści skarżą się m.in. na niebezpieczne i uciążliwe nie tylko dla nich, ale także dla pieszych, przecięcie chodnika w ciągu drogi rowerowej przy ul. Jagiellońskiej. Może to prowadzić do wypadków i zderzeń cyklistów z pieszymi. To nie koniec uwag. Rowerzyści mają także zastrzeżenia do szerokości chodnika i drogi rowerowej. Ich zdaniem na wielu odcinkach brakuje równowagi między tymi przestrzeniami. Sytuację pogarszają fatalnie zdaniem cyklistów ustawione latarnie, które zabierają przestrzeń.
W innym miejscu zagrożenie dla cyklistów stnowi  słup energetyczny kolidujący ze ścieżką. Czemu go nie przestawiono? – nie wiadomo. Cała ścieżka zbudowana jest z kostki brukowej, ze zbyt dużymi fugami. Powoduje to, że jadący po niej rowerzysta odczuwa nieprzyjemne drgania, które jak wykazują badania naukowe, mają negatywny wpływ na organizm. Dlatego rowerzyści sugerują, że do budowy dróg dla nich przeznaczonych najlepiej używać masy bitumicznej. Raport krytycznie odnosi się do przerywania ciągów rowerowych przez zjazdy z ulicy – ścieżka nagle się urywa i cyklista nie wie jak postępować w takim wypadku. Czyżby to było skrzyżowanie dróg? Jaki w takich punktach obowiązuje przepis, kto wreszcie ma pierwszeństwo? – kierowca czy poruszający się drogą rowerzysta? Do tego dochodzą zbyt wysokie krawężniki, na które napotykają cykliści na skrzyżówaniach. Z kolei mylne oznakowanie wprowadza niewidomych pieszych na drogę rowerową. Wszystko za sprawą ułożonych w poprzek drogi elementów z wypustkami, które sygnalizują niewidomym, że znajdują się w miejscu dla nich przewidzianym.
Cały raport poparty jest materiałem zdjęciowym. Każdy może na własne oczy zapoznać się z błędami jakie zdaniem cyklistów są udziałem budowniczych. Co na to miasto, adresat raportu?
– Rozmawialiśmy z przedstawicielem Masy Krytycznej, ale będzie także pisemna odpowiedź na materiał złożony przez rowerzystów – informuje Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy UM w Częstochowie.

Aktualności z Częstochowy i regionu.
Sport, wydarzenia, kultura i rozrywka, komunikacja, kościół, zdrowie, konkursy.

Patronaty

© 2025 Copyright wczestochowie.pl