– W ciągu roku złożyliśmy 10 projektów do Europejskiego Funduszu Społecznego na wsparcie naszych szkół, żłobków, przedszkoli. Ten jako pierwszy otrzymał dofinansowanie – informuje Piotr Grzybowski, naczelny Wydziału Funduszu Europejskich i Rozwoju Urzędu Miasta Częstochowy.
„Dostępna szkoła” skierowana jest głównie do uczniów uczennic z niepełnosprawnością z 28 szkół podstawowych i gimnazjów w Częstochowie. W projekcie zaplanowano m.in. zajęcia specjalistyczne, konsultacje dla rodziców, dostosowanie bazy architektonicznej do potrzeb niepełnosprawnych uczniów poprzez montaż podjazdów oraz zakup specjalistycznego sprzętu i pomocy dydaktycznych.
Częstochowa pozyskała na ten cel blisko 2,4 mln zł. Miasto nie będzie musiało dokładać do projektu, ponieważ wkład własny będzie wypracowany w postaci kosztu udostępnienia sal na zajęcia. – Zdobyliśmy środki na to, co przez państwo jest niedofinansowane – twierdzi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. – Jesteśmy wrażliwi społecznie, czego przykładem jest właśnie ten projekt.
Projekt będzie realizowany od 1 sierpnia 2016 roku do 30 czerwca 2018 roku.
Źródło: własne