Data 1 marca upamiętnia wykonanie wyroku śmierci na siedmiu członkach Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” w 1951 roku w więzieniu mokotowskim.
Obchody zainauguruje, jak podają organizatorzy – Częstochowskie Środowiska Patriotyczne, msza św. o godz. 16 w kościele św. Jakuba w intencji poległych i zamordowanych Żołnierzy Wyklętych. Później rozpocznie się Pochód Pamięci i Wdzięczności, który zakończy się przy ul. Popiełuszki 4/6, przy tablicy poświęconej torturowanym i pomordowanym przez UB.
W niedzielę, 3 marca po raz drugi w Częstochowie odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym 2019. Na Promenadę Niemena i do Lasku Aniołowskiego zaprasza Jednostka Strzelecka WARSZYC – gen. bryg. Stanisława Sojczyńskiego. Współorganizatorem biegu jest Zespół Szkół Mechaniczno Elektrycznych, Fundacja Orzeł Biały oraz Związek Piłsudczyków.
„Tropem Wilczym” to ogólnopolska inicjatywa upamiętniająca żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963. Impreza na stałe już wpisała się do kalendarza biegowego. Długość biegu we wszystkich miastach to 1963 metry, liczba ta nawiązuje do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek. W 2019 roku biegi w całej Polsce rozpoczynają się 3 marca o godzinie 12.00.
Biegi nie mają charakteru rywalizacji, może w nich wziąć udział każdy chętny.
Z kolei w środę, 13 marca Instytut Pamięci Narodowej organizuje seminarium dla nauczycieli pt. „Między Częstochową a Lublińcem. Zapomniani Żołnierze Niezłomni 1945–1947”, które odbędzie się w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM”.
Źródło: UM Częstochowy