W imieniu prezydenta Bronisława Komorowskiego prof. Nałęcz odczytał list intencyjny przy pomniku marszałka Piłsudskiego.
„Józef Piłsudski potrafił zjednywać serca i umysły dla sprawy niepodległej, sprawiedliwej Polski. Przyciągał ku sobie wielu odważnych, młodych ludzi. Byli wśród nich także mieszkańcy Częstochowy – czytał prof. Nałęcz. – Z uznaniem myślę o częstochowianach, którzy, podobnie jak w latach międzywojennych, po dziś dzień słyną z przywiązania do tradycji strzeleckiej, legionowej i piłsudczykowskiej, którzy czczą pamięć o zasłużonych dla Polski mieszkańcach tego pięknego miasta. Za szczególnie cenne uważam zaangażowanie Was, młodych, w projekty takie jak „Częstochowianie w marszu do Niepodległej”. To dowód, że dojrzewacie do roli świadomego obywatela, do podjęcia współodpowiedzialności za los naszej Ojczyzny i jednoczącej się Europy.
Po wspólnym odśpiewaniu pieśni I Brygady Legionów Polskich, kombatanci, przedstawiciele samorządu z przewodniczącym Rady Miasta Zdzisławem Wolskim i zastępcą prezydenta Ryszardem Stefaniakiem na czele oraz młodzież częstochowskich szkół złożyli kwiaty pod pomnikiem Marszałka.
Zaraz po uroczystościach, w Ratuszu Miejskim odbyła się konferencja „Józef Piłsudski w Częstochowie”.
– Piłsudski dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek. Z tych wartości możemy i powinniśmy korzystać i dziś. Po latach ograniczonej suwerenności i historycznej niepewności żyjemy w zjednoczonej Europie – powiedział prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.
Prof. Nałęcz opowiedział o blaskach i cieniach Marszałka. Podkreślał jego niełatwą, ale i zaszczytną rolę jako głównego architekta i budowniczego odrodzonego państwa.
Podczas konferencji podsumowano także konkursy zrealizowane w ramach projektu „Częstochowianie w marszu do Niepodległej”, m.in. na prezentację multimedialną i na pracę literacką.
Uroczystości na placu Biegańskiego poprzedziła msza św. w kościele p.w. św. Jakuba.
Źródło: Urząd Miasta Częstochowy