Opracowując ranking atrakcyjności punktów NPP, posłużono się tzw. skorygowaną średniomiesięczną liczbą porad, uwzględniającą m.in. łączną liczbę porad w danym punkcie i liczbę godzin ich pracy, okres funkcjonowania punktu, liczbę punktów w danej lokalizacji, czy współczynnik miesięcznego wymiaru pracy punktów.
Po zestawieniu wszystkich danych, sporządzono ranking. Według analiz, najwyższą skorygowaną średniomiesięczną liczbę porad w III kwartale – średnio 110 – udzielono w dwóch punktach, znajdujących się w Urzędzie Miasta Częstochowy przy ul. Śląskiej 11/13. Jest to liczba wyższa niż w I i II kwartale, w którym średnia wyniosła odpowiednio 87 oraz 92 porady. Drugie miejsce w rankingu, ze średnią ilością porad 79 przypadło punktowi znajdującemu się w Sosnowcu, a trzecie (65,7 porad) w Żywcu.
Cały ranking składa się z 214 lokalizacji na terenie województwa śląskiego.
System nieodpłatnej pomocy prawnej funkcjonuje w Częstochowie od 2016 roku. Dziewięć Punktów Nieodpłatnej Pomocy Prawnej działa na terenie całego miasta przez 5 dni w tygodniu 4 godziny dziennie. Od kwietnia 2017 funkcjonują one także w wybrane soboty.
Miasto obecnie jest w trakcie podpisywania porozumień z Okręgową Radą Adwokacką w Częstochowie oraz Okręgową Izbą Radców Prawnych w Opolu dotyczących udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej w 2018 roku. Ogłoszono ponadto otwarty konkurs ofert na powierzenie zadania zleconego z zakresu administracji rządowej dotyczącej prowadzenia pięciu punktów nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie Częstochowy w 2018 roku. Konkurs jest adresowany do podmiotów wymienionych w art. 11 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Termin składania ofert upływa w dniu 27.11.2017 r. o godz. 10.
Źródło: UM Częstochowa