Głównym celem programu jest umożliwienie mieszkańcom i mieszkankom dostępu do wykwalifikowanej kadry medycznej. Okres pandemii dobitnie ujawnił kłopoty systemu opieki zdrowotnej w kraju, w tym zarówno braki sprzętowe, jak i kadrowe polskiej służby zdrowia. Brak wyspecjalizowanych pielęgniarek staje się coraz bardziej odczuwalny. Częstochowa chce temu lokalnie przeciwdziałać i przekonywać studentki kierunków pielęgniarskich do pozostania w mieście.
– W listopadzie 2019 i 2020 r. przedstawialiśmy pierwszych stypendystów lekarzy, a po konsultacjach ze środowiskiem pielęgniarskim rozszerzyliśmy zakres programu, zmieniając jego nazwę z „Dostępny lekarz” na „Częstochowa dla Medyków” – mówił prezydent Krzysztof Matyjaszczyk podczas spotkania ze studentkami kierunku pielęgniarskiego UJD, które pobierają już stypendium – Pandemia obnażyła słabości służby zdrowia, dlatego jako miasto staramy się robić to, co możemy. Liczymy, że program będzie się rozwijał i dzięki niemu sytuacja w miejskiej służbie zdrowia będzie odrobinę lepsza.
Podczas rozmowy z przyszłymi pielęgniarkami dziękował im za wybór tego zawodu, tak potrzebnego w miejskim szpitalu.
Program „Częstochowa dla Medyków” zakłada także pomoc samorządu w szkoleniu, dokształcaniu i podnoszeniu kwalifikacji osób wykonujących zawody medyczne i z tej możliwości też będą mogły – oprócz lekarek i lekarzy – skorzystać w razie potrzeb pielęgniarki i pielęgniarze. Program będzie realizowany do 2023 roku, z uwzględnieniem możliwości jego przedłużenia na pięć lat.
Źródło: UM Częstochowy