Strona główna Kultura i rozrywkaMuzyka Częstochowa cofnęła się do międzywojna (zdjęcia)

W sobotę , 12 lipca na placu Biegańskiego było jak w dwudziestoleciu międzywojennym. Podczas Festiwalu Retro wystąpiła plejada gwiazd polskiej sceny muzycznej, teatralnej i kabaretowej. Pierwsze skrzypce grała częstochowska grupa Makabunda.

Jeden z największych festiwali organizowanych w ramach akcji „Aleje – tu się dzieje!” zainaugurował program z międzywojnia (gra w karty, pucybut, piosenki uliczne), przygotowany przez Grupę Teatralną Warszawiaki. Potem wystąpiła na scenie Kapela z Targówka oraz Vioce Band z gwiazdą małego i wielkiego ekranu Sonią Bohosiewicz.

Głównym punktem Festiwalu Retro Częstochowa był wyjątkowy koncert „Lata dwudzieste, lata trzydzieste…”. Z częstochowską Makabundą, która  zaprezentowała  międzywojenne, polskie tanga i foxtroty, wystąpili zaprzyjaźnieni z zespołem, czołowi artyści krajowej sceny muzycznej, teatralnej i kabaretowej. Wśród śpiewających szlagiery międzywojnia panów pojawiłsię aktor Marian Opania, znany częstochowskiej publiczności choćby z brawurowej roli w musicalu „Leningrad” Mariusz Kiljan, czy od lat kojarzony z piosenką aktorską dyrektor Przeglądu Piosenki Aktorskiej Cezary Studniak. Z grupą zaśpiewała także Katarzyna Pakosińska. Na scenografię koncertu złożyły się m.in. wyjątkowe zdjęcia Częstochowy z dwudziestolecia międzywojennego.

Po koncertach szlagiery dwudziestolecia były grane w Klubie Tori, gdzie wystąpił Michał Fogg (wnuk Mieczysława Fogga), który zaprezentował najpopularniejsze nagrania wytwórni fonograficznej Syrena Records. Zagrało również Warszawskie Combo Muzyczne pod kierownictwem Janka Młynarskiego.

Dodatkowymi atrakcjami były pchli targ oraz pokaz zabytkowych samochodów.

Źródło: 

Aktualności z Częstochowy i regionu.
Sport, wydarzenia, kultura i rozrywka, komunikacja, kościół, zdrowie, konkursy.

Patronaty

© 2025 Copyright wczestochowie.pl