Kiedy następuje porzucenie pracy przez pracownika?
Już na wstępie warto podkreślić, że porzucenie pracy to zachowanie, które sprzeczne jest z obowiązkami pracownika wobec pracodawcy. Osoby, które rozważają nieusprawiedliwione odejście z pracy, powinny rozważyć alternatywne, łagodniejsze rozwiązania.
W sytuacji, kiedy konieczne jest odejście z pracy z dnia na dzień, można pomyśleć o nawiązaniu porozumienia z szefem i wynegocjowaniu rozwiązania umowy za porozumieniem stron. Taka forma wypowiedzenia pozwala uniknąć okresu wypowiedzenia, a także chroni pracownika przed poważnymi konsekwencjami porzucenia pracy. A skutki takiego postępowania mogą być naprawdę dotkliwe.
W jaki sposób weryfikować obecność pracowników w pracy? Doskonale sprawdzi się lista obecności do druku, stosowana w wielu przedsiębiorstwach.
Aktualnie obowiązujące przepisy prawa mówią, że porzucenie pracy to nagłe i nieprzewidziane zaprzestanie pracy o charakterze stałym. Kodeks pracy nie określa, kiedy nieuzasadniona nieobecność może zostać uznana za porzucenie pracy. Zwyczajowo uznaje się jednak, że jeśli pracownik w ciągu dwóch dni nie poinformuje pracodawcy o swojej nieobecności na stanowisku pracy oraz nie dostarczy usprawiedliwienia, można uznać, iż porzucił swoje stanowisko pracy.
Jakie konsekwencje grożą za porzucenie pracy?
Szczegółowe informacje na temat konsekwencji grożących pracownikowi za porzucenie pracy, znaleźć można pod adresem https://aleo.com/pl/blog/porzucenie-pracy-przez-pracownika-bez-rozwiazania-umowy-jakie-sa-tego-konsekwencje/. Jedno jest pewne – tego typu postępowanie stanowi bardzo ciężkie naruszenie obowiązków pracownika. Kodeks pracy uznaje, iż może być ono podstawą do rozwiązania przez pracodawcę umowy bez konieczności zachowania okresu wypowiedzenia.
Pracownicy muszą zdawać sobie sprawę z tego, że za porzucenie pracy grożą im o wiele bardziej dotkliwe konsekwencje. Pracodawca może bowiem wystąpić na drogę sądową i domagać się od pracownika odszkodowania. Zasądzone może być ono na podstawie przepisów mówiących o odpowiedzialności materialnej pracownika.
Pracodawca może również nałożyć na pracownika karę porządkową. Trzeba jednak pamiętać o tym, że aktualne przepisy zobowiązują go do wysłuchania stanowiska ukaranej osoby.
To pracodawca decyduje o tym, jakie konsekwencje wyciągnie w stosunku do pracownika, który porzucił pracę. Sam fakt porzucenia stanowiska nie rozwiązuje automatycznie umowy o pracę.
Co z wynagrodzeniem?
Pracownik, który porzucił pracę bez rozwiązania umowy musi pamiętać o tym, że za nieusprawiedliwioną nieobecność nie przysługuje mu wynagrodzenie. Wypłata za ostatni miesiąc zostanie więc pomniejszona o czas nieobecności.
Warta uwagi jest również kwestia urlopu wypoczynkowego. Pracownik, który został zwolniony dyscyplinarnie za porzucenie pracy, a nie wykorzystał urlopu wypoczynkowego, ma prawo do otrzymania ekwiwalentu urlopowego za niewykorzystane dni wolne.
Źródło: Artykuł sponsorowany