Strona główna Gospodarka Budowa domu marzeń – jak i dlaczego?

Niemal każdy człowiek prędzej czy później chce posiadać cztery kąty na własność. Niezależnie, czy mowa o mieszkaniu albo całej posesji z domem, prawo własności jest rzeczą, o jaką się często latami staramy. Gromadzimy środki finansowe bądź zaciągamy kredyt hipoteczny. Najem przeważnie traktujemy jako okres przejściowy. Jakby nie było, wiąże się on z ryzykiem, że w każdym momencie właściciel może wypowiedzieć nam umowę. Zupełne prawo własności do nieruchomości w znacznym stopniu zabezpiecza nasz byt materialny. Co jednak robić dalej, kiedy już je nabędziemy? Odwiedź strefę poradnikową https://www.extradom.pl/porady, która przygotuje Cię do inwestycji.

ABC inwestycji w budowę domu

Możliwość zabudowania posesji, którą użytkujemy, w zdecydowanej większości wiąże się z nabyciem całości praw własności. Ewentualnie może wynikać z warunków porozumienia o użytkowaniu wieczystym. Gdy już dysponujemy naszą nieruchomością, możemy ze spokojem zacząć inwestycję. Budowa domu krok po kroku jest złożonym, aczkolwiek owocnym procesem. Musimy mieć świadomość, że jako właściciele posesji, zlecając wykonanie projektu, sami sobie jesteśmy prawdziwymi inwestorami. W związku z tym to na nas spoczywa odpowiedzialność zadbania o wszystkie detale. Nie jest to w żadnym razie przykre zobowiązanie. W istocie my sami wiemy najlepiej, czego chcemy, jakiego projektu wymagamy, aby spełnił nasze aspiracje. Budowa domu zatem prędzej jest przyjemnością niż koniecznością. Dla nas jako przyszłych domowników ważne jest przede wszystkim, by właściwie dobrać proporcje ceny do spodziewanej jakości i ostatecznej wartości budynku oraz całego terenu. Przesadne gabaryty domu w sytuacji, kiedy nasza rodzina liczy trzy, cztery osoby, mogą okazać się niepotrzebne. Stąd projektanci często stosują przedziały w zależności od liczby potencjalnych domowników i ich budżetu. Dla rodzin z klasy średniej do czterech osób idealnym domem będzie taki o powierzchni do 150 mkw, dla pięcio- i sześcioosobowej taki, który liczy od 150 do 180 mkw, dla większych, zamożnych familii potrzebny może się okazać gmach o powierzchni powyżej 180 mkw, aby gwarantował komfort. Parametr powierzchni domu ma kluczowe znaczenie w jeszcze jednym aspekcie. Mowa oczywiście o podatku od nieruchomości, którego coroczna wysokość wyliczana jest między innymi na podstawie powierzchni użytkowej budynku.

Ergonomiczny, przytulny i rodzinny dom to nie tylko ogólna jego powierzchnia. Istotne jest także jej rozmieszczenie w obrębie kondygnacji i odpowiednie zagospodarowanie tej przestrzeni. Wobec tego klasyfikujemy takie projekty, jak domy parterowe, piętrowe i z poddaszem. Pierwszy rodzaj jest doskonałym rozwiązaniem dla seniorów, dla których wchodzenie po schodach na piętro może być momentami kłopotliwe. Wówczas kompaktowa forma, gdzie wszystkie izby znajdują się na parterze to opcja praktyczna. Gdy z kolei zależy nam na rozmachu, chcielibyśmy, by dom z zewnątrz robił wrażenie potężnego i zamożnego, lub reflektujemy na większą liczbę pomieszczeń, lepszym rozwiązaniem będzie inwestycja w dom piętrowy lub dodatkowo z poddaszem.
 
Jak najlepiej zainwestować w przedsięwzięcie?

Wzniesienie domu obejmuje trzy elementarne etapy: wykonanie projektu, jego realizację, a na końcu wyposażenie. O ile nakreślenie wizji w porozumieniu z projektantem wydaje się rzeczą niepodlegającą dyskusji i wymagającą profesjonalizmu, o tyle pozostaje jeszcze kwestia zapewnienia budowniczym właściwych materiałów. Zakup surowców oraz narzędzi leży w gestii właściciela, tymczasem projektant powinien doradzić, od jakich producentów je kupić. Chęć oszczędności w tym miejscu może być niemożliwa, ponieważ to od ich jakości uzależniony jest nie tylko walor estetyczny domu, lecz również gwarancja bezpieczeństwa.

Źródło: materiały prasowe

Aktualności z Częstochowy i regionu.
Sport, wydarzenia, kultura i rozrywka, komunikacja, kościół, zdrowie, konkursy.

Patronaty

© 2025 Copyright wczestochowie.pl