Strona główna Miasto BLIK w terminalu – jak to działa?

Obecnie klienci wielu punktów handlowych i usługowych nie muszą mieć przy sobie portfela, aby opłacić rachunek – wystarczy smartfon z odpowiednią aplikacją. Jeśli prowadzisz własny biznes, warto wybrać terminal płatniczy umożliwiający przyjmowanie również płatności mobilnych, które cieszą się niemałą popularnością.

Co to jest BLIK?

BLIK to polski system płatności mobilnych, który funkcjonuje w naszym kraju od 2015 roku. Stworzyła go zawiązana dwa lata wcześniej spółka Polski Standard Płatności. Jej  udziałowcami są Alior Bank, Bank Millennium, ING Bank Śląski, mBank, Santander Bank Polska (dawny BZ WBK), PKO BP (w tym Inteligo), a od kwietnia 2020 r. także Mastercard. Sam system obsługuje zaś Krajowa Izba Rozliczeniowa. W ciągu kilku lat funkcjonowania do polskiego systemu płatności mobilnych dołączyły również inne banki, a obecnie BLIK umożliwia nie tylko dokonywanie płatności w sklepach internetowych i stacjonarnych, ale również wypłatę gotówki z bankomatów czy realizowanie przelewów na telefon.

Płatności BLIK cieszą się dużym zainteresowaniem wśród użytkowników. Według raportu „Płatności cyfrowe 2020” przygotowanego przez Izbę Gospodarki Elektronicznej, Polacy chętnie korzystają z BLIK-a zarówno podczas zakupów online dokonywanych przez komputer i urządzenia mobilne, jak i w sklepach stacjonarnych.[1] Czym jest BLIK? To nic innego, jak liczący 6 cyfr kod wyświetlany przez aplikację bankową, który umożliwia dokonanie zakupów lub wypłacenie gotówki z bankomatu. Ta forma płatności ceniona jest za wygodę i bezpieczeństwo – kod wyświetlany jest tylko przez dwie minuty, co pozwala wygodnie zrealizować transakcję, ale też zmniejsza ryzyko, że ktoś niepowołany z niego skorzysta. Obecnie większość banków oferuje możliwość płatności BLIK-iem, a sama opcja dostępna jest w aplikacji bankowości mobilnej na smartfon. Dzięki temu nawet osoby, które nie mają przy sobie portfela, mogą dokonywać płatności lub wypłacać gotówkę z bankomatów za pomocą telefonu.
 
Terminal płatniczy obsługujący BLIK – jak przyjąć płatność?

Jak się płaci BLIKiem? Przede wszystkim potrzebny jest odpowiedni terminal płatniczy, który takie płatności przyjmuje. Jeśli prowadzisz własny biznes i masz odpowiednie urządzenie, wystarczy, że po wpisaniu kwoty transakcji i jej zatwierdzeniu wybierzesz opcję BLIK. Wówczas klient musi zalogować się do swojej bankowości i wygenerować jednorazowy kod BLIK, który następnie wpisze na terminalu i potwierdzi zielonym przyciskiem. Jeśli kod zostanie wpisany poprawnie, wystarczy że klient zatwierdzi transakcję na swoim urządzeniu. Wówczas informacja o zatwierdzeniu zostaje przekazana na terminal i będzie można wydrukować potwierdzenie, podobnie jak przy płatności kartą. Cała transakcja odbywa się sprawnie, a obsługa terminala i przyjęcie płatności BLIK-iem nie powinny sprawiać żadnych trudności. Ta metoda płatności pozwala na szybsze zrealizowanie transakcji, niż zapłata gotówką, a co za tym idzie – zwiększa jakość obsługi klienta i pozwala obsłużyć więcej osób w tym samym czasie.
 
Czy warto mieć terminal płatniczy przyjmujący płatności BLIK?

Obecnie przedsiębiorcy mogą wybierać wśród różnych modeli terminali płatniczych. Nowoczesne urządzenia do przyjmowania płatności pozwalają klientom realizować wygodnie transakcje bezgotówkowe nie tylko w punktach kasowych, ale właściwie w dowolnym miejscu. Jeśli prowadzisz własny biznes i zastanawiasz się jaki model wybrać, rozsądnie będzie zdecydować się na terminal przyjmujący również płatności mobilne, a w tym także BLIK. Umożliwienie klientom zapłaty za towary lub usługi w preferowany przez nich sposób to jeden z elementów budowania pozytywnego wizerunku firmy, który może zachęcić ich do ponownego skorzystania z Twojej oferty. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że BLIK cieszy się dużą popularnością i Polacy chętnie z takiej metody płatności korzystają – udostępniając ją u siebie, możesz zyskać większą liczbę klientów.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Aktualności z Częstochowy i regionu.
Sport, wydarzenia, kultura i rozrywka, komunikacja, kościół, zdrowie, konkursy.

Patronaty

© 2025 Copyright wczestochowie.pl