– W latach 1989-2011 zrealizowaliśmy 84 wystawy. Współczesna biblioteka to nie tylko książki. To także miejsce spotkań, dialogów, informacji i integracji różnych środowisk – mówi Alicja Raczyńska, dyrektor Biblioteki Głównej AJD. – Współczesna biblioteka inspiruje, animuje, edukuje i kreuje. Stąd organizacja wystaw tematycznych, poświęconych różnym wydarzeniom, postaciom, instytucjom. Otwarta właśnie ekspozycja to również forma podziękowania wszystkim tym, którzy przez lata pracowali nad organizacją wystaw, forma przypomnienia ich pracy i ich sylwetek.
Patrząc w przeszłość, zdaniem fachowców na przypomnienie szczególnie zasługują wystawy „200 rocznica Konstytucji 3 maja”, „Sapho Słowieńska – w 100. rocznicę urodzin Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej” oraz „1909 – 2009 Stulecie Wystawy Przemysłu i Rolnictwa w Częstochowie”. Równie ważną była wystawa poświęcona Fryderykowi Chopinowi, zatytułowana „Chopin Interdyscyplinarny”, oraz poświęcona wojskowości „Generał Władysław Anders – w 100. rocznicę urodzin”. Trzeba dodać, że bibliotekarze pieczołowicie przygotowują wystawy. Składają się na nie nie tylko książki, pocztówki i exlibrysy, ale coraz częściej inne rekwizyty. Dużym osiągnięciem jest publikacja folderów, poświęconych wystawie. Zawsze pozostaje po nich miła pamiątka i zarazem przewodnik po wystawie.
– Wystawy w bibliotece zawsze wnoszą coś twórczego w mój sposób postrzegania świata – mówi studentka Alicja Gądera. – Nie jestem tutaj na każdej wystawie, ale jak jestem w budynku biblioteki, to zawsze wpadam zobaczyć, co akurat jest prezentowane.
Wystawę można zwiedzać w budynku BG AJD przy al. Armii Krajowej 36a, w godzinach pracy książnicy. Wstęp wolny.