Uczelnia świętuje swoje urodziny pięćdziesiąt lat od powołania Wyższej Szkoły Nauczycielskiej (w lipcu 1971 roku), która z czasem przekształciła się w uniwersytet. Jednym z wydarzeń jubileuszowych jest ekspozycja przygotowana przez Wydział Sztuki UJD oraz Miejską Galerię Sztuki. Wystawa, pod wspólnym tytułem „Alma Mater”, składa się z trzech części – „Imponderabilia malarskie”; „Poza dogmatem. Grafika a nauka, przenikanie obszarów artystycznych i naukowych w działaniach twórczych Katedry Grafiki” oraz „Ślady i drogowskazy”.
Na wystawie „Imponderabilia malarskie” zaprezentowane zostały wszystkie pracownie składające się na Katedrę Malarstwa. W działaniach każdej z nich aspekty warsztatowe, praca z tożsamością, przenikają się z teorią i aspektami poznawczymi. Na ekspozycji nie mogło zabraknąć również, funkcjonującej w ramach Katedry, Pracowni Fotografii, której pracownicy od 2017 roku prowadzą osobny kierunek „Fotografia i kreacja przekazu wizualnego”. Na wystawie zaprezentowany został cały przekrój kolejnych etapów kształtowania się świadomości twórczej i warsztatowej artystów związanych z uczelnią – od studentów pierwszych lat, poprzez dyplomantów, absolwentów, doktorantów po profesorów Katedry Malarstwa.
Wystawa Katedry Grafiki została zatytułowana „Poza dogmatem. Grafika a nauka, przenikanie obszarów artystycznych i naukowych w działaniach twórczych Katedry Grafiki”. Prezentacja koncentruje się na twórczości artystów-pedagogów oraz absolwentów związanych zarówno z grafiką warsztatową, jak i projektową. Ekspozycja zbudowana została wokół związków pomiędzy grafiką a nauką. Sięgają one daleko w przeszłość – wszak twórczość graficzna od wieków towarzyszyła rozważaniom naukowym. Z jednej strony ilustrowała kluczowe tezy, z drugiej natomiast pozwalała na rozpowszechnianie się idei, wynalazków, polemik. Wystawa zadaje pytanie o to, jak relacja ta funkcjonuje współcześnie, gdy rola grafiki zdecydowanie przekroczyła wymiar ilustracyjny, a jednocześnie stała się ona formą twórczości tak wszechobecną, że nieustannie towarzyszy nam w codzienności.
Ostatnia część ekspozycji, przygotowana przez Miejską Galerię Sztuki w Częstochowie, nosi tytuł „Ślady i drogowskazy”. Ma wymiar historyczny i prezentuje działalność artystów-pedagogów, którzy kształtowali wizerunek uczelni od czasów Wyższej Szkoły Nauczycielskiej do współczesności. Znajdują się tu dzieła ze zbiorów Muzeum Częstochowskiego, zbiorów własnych Galerii oraz kolekcji prywatnych, w tym zasobów artystów. Zgodnie z zamysłem prezentacja twórczości byłych pracowników Wydziału Sztuki to symboliczne podziękowanie za trud oraz zaangażowanie, włożone zarówno w kształtowanie i współtworzenie uczelni, jak i całego środowiska artystycznego Częstochowy.
Prezentacjom towarzyszy katalog z fotografiami prac, zdjęciami artystów, tekstami i notami biograficznymi.
Patronat nad wystawą sprawują: rektor Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza prof. Anna Wypych-Gawrońska oraz prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.
Źródło: UM Częstochowy