Dla zarządców nieruchomości – spółdzielni czy wspólnot mieszkaniowych – Centrum Usług Komunalnych (CUK) przygotowało nową aplikację. Dzięki niej administracje będą mogły zbiorczo składać zapotrzebowanie lokatorek i lokatorów na odbiór odpadów budowlano-rozbiórkowych i wielkogabarytowych. Wraz z wprowadzeniem aplikacji zmienia się także miejsce, w którym zarządcy będą odbierać worki typu ,,big bag” – takie, w których należy umieszczać odpady np. po remontach. Zarządcy odbiorą takie worki z siedziby CUK przy alei Wolności 30.
Co ważne z punktu widzenia mieszkanek i mieszkańców – do zapełnionego i zgłoszonego do odbioru worka będą oni zobowiązani przyczepić indywidualny kod RFID. Identyfikatory z takim kodem będą wydawane zarządcom wraz z workami ,,big bag”. Kod RFID umożliwi weryfikację adresu, z którego pochodzą odpady.
Dla mieszkanek i mieszkańców CUK przygotował także dwie akcje edukacyjne dotyczące prawidłowej segregacji śmieci. Pierwsza dotyczy bioodpadów. Jeśli mieszkamy w budynkach wielolokalowych (blokach), będziemy mogli odebrać od zarządców osiedli (np. spółdzielni) 4,5-litrowe pojemniki na bioodpady. Ułatwi to wygodne oddzielenie tego rodzaju odpadów na bieżąco – tak, aby można było je potem łatwo wyrzucić do odpowiedniego kontenera w osiedlowym śmietniku. Przypomnijmy: kontenery przeznaczone na bioodpady mają kolor brązowy.
CUK ma nadzieję, że akcja zaowocuje lepszymi wynikami segregacji śmieci w naszym mieście. Z roku na rok zwiększają się bowiem ustawowe poziomy określające ilość odpadów komunalnych, jakie gminy muszą przygotować do ponownego użycia (recyklingu). W obecnym roku to już 45% wytworzonej masy odpadów.
Druga akcja CUK namawia, aby nie przyciągać – choćby i nieświadomie – w pobliże naszych domów gryzoni. A tym, co je zwabia, są często nieprawidłowo wyrzucone odpady. Lokatorzy i lokatorki natrafią więc na edukacyjne plakaty w budynkach czy tabliczki na wiatach śmietnikowych. To, jak wyrzucamy śmieci, naprawdę przekłada na ryzyko pojawienia się wokół nas szkodników. Informować o tym warto zwłaszcza jesienią, kiedy w mieście prowadzona jest obowiązkowa deratyzacja. Działanie administratorów osiedli wspólnie z mieszkankami i mieszkańcami na pewno przyniesie lepsze efekty w tym zakresie.
To niejedyne inicjatywy Centrum na najbliższe miesiące. Na październik CUK – wspólnie z partnerem – planuje też akcję związaną z odpadami tekstylnymi. O szczegółach będzie jeszcze informować.
Źródło: UM Częstochowy