W ubiegłym roku 70 tys. uczestników Europejskich Dni Ptaków wypatrzyło około 6 mln osobników, prowadząc obserwacje w 34 państwach (w Polsce w obchody włączyło się ponad 5000 osób). W krajach Europy i Azji Środkowej już po raz dwudziesty odbędą się Europejskie Dni Ptaków. Głównym celem tego „ptasiego święta” jest zwrócenie uwagi ludzi na jedno z najbardziej niezwykłych zjawisk w świecie przyrody – wielką jesienną migrację ptaków. Co roku kilkadziesiąt tysięcy ludzi od Portugalii po Kazachstan i od Norwegii po Cypr w pierwszy weekend października wyjątkowo uważnie przygląda się dzielnym podróżnikom.
Jak zaznaczają ornitolodzy, nie wszystkie osobniki, które jesienią opuszczają miejsca, w których spędziły wiosnę i lato, aby po kilku tygodniach dotrzeć na zimowiska w „ciepłych krajach”, dotrą do celu. – Lista niebezpieczeństw czyhających na ptasich wędrowców jest bardzo długa. – mówi Antoni Marczewski, koordynator Europejskich Dni Ptaków z ramieniaOTOP. – Jednym z najgroźniejszych jest utrata miejsc odpoczynku i żerowania, wynikająca z działalności człowieka oraz procesów związanych z nią w sposób pośredni, np. pustynnieniem coraz większych obszarów w Afryce. To tak, jakby przy autostradzie ktoś sukcesywnie likwidował stacje benzynowe – dodaje.
Fakt pokonywania przez ptaki ogromnych odległości (np. bocian biały może podczas jesiennej migracji pokonać ponad 10 tys. km) nieraz sprawia, że gatunki objęte ochroną w jednym kraju zmniejszają swoją liczebność z powodu prześladowania gdzie indziej. Ostatnio głośno było m.in. o bocianie z Węgier, którego najpierw aresztowano w Egipcie pod zarzutem szpiegostwa, a kilka dni po uwolnieniu przez ornitologów zastrzelono w dolinie Nilu. Jak informuje OTOP, sytuacja ptaków wędrownych w Egipcie uległa drastycznemu pogorszeniu wskutek kryzysu i chaosu politycznego. Jesienią w Egipcie chwytanych i zabijanych może być nawet 140 mln ptaków, zwłaszcza przepiórek, gąsiorków i białorzytek. Niestabilna sytuacja sprawia, że władze utraciły kontrolę nad tym procederem, którego skala jest zatrważająca. – podkreśla Marczewski.
Częstochowska Grupa OTOP w ramach obchodów Europejskich Dni Ptaków, jak co roku, organizuje wycieczkę nad zbiornik w Poraju. Trasa będzie prowadzić wzdłuż brzegu zbiornika w kierunku tzw Ptasiej wyspy oraz cofki zbiornika. Zbiórka chętnych odbędzie się w dniu 5 października o godzinie 8.15 przy stacji kolejowej Masłońskie-Natalin. Przewodnikiem będzieMarcin Borowik.
Zbiornik Poraj to największy akwen w okolicach Częstochowy. Jest to również jedno z najważniejszych miejsc dla ptaków w tej części woj. śląskiego. W czasie wycieczki powinniśmy spotkać kilka gatunków kaczek, perkozy, czaple, kormorany, mewy, łabędzie i wiele innych gatunków ptaków. Jeżeli dopisze szczęście może uda się spotkać bielika czy polującego rybołowa. Na wycieczkę warto zabrać lornetki.
Każdy może wziąć udział w organizowanej przez OTOP akcji. W całym kraju odbędzie się ponad setka wydarzeń organizowanych przez wolontariuszy organizacji. Poza terenowymi wycieczkami i spacerami będą to też wykłady, spotkania, pokazy filmów i wystawy zdjęć. Pełna lista wydarzeń dostępna jest na stronie www.otop.org.pl. Zainteresowanych sytuacją ptaków w Egipcie zachęcamy do przeczytania artykułu Powstrzymajmy rzeź ptaków w Egipcie!
źródło: OTOP