Częstochowa przez trzy dni świętowała 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W sobotę otwarta została zmodernizowano wystawa stała w Ratuszu Miejskiej, w niedzielę odbył się koncert w Filharmonii Częstochowskiej, a w poniedziałek główne uroczystości na placu Biegańskiego.
fot. UM Częstochowy
Muzeum Częstochowskie, rozpoczynając jubileusz 120-lecia swojej działalności, włączyło się nową wystawą w obchody Urodzin Niepodległej. 9 listopada gmach Ratusza wypełnił się gośćmi, którzy przyszli obejrzeć ekspozycję przygotowywaną od dwóch lat. Zyskała ona nie tylko nową aranżację, ale prezentuje także najbardziej aktualny stan badań archeologicznych i historycznych dotyczących naszego miasta i regionu. Wystawa pokazuje najcenniejsze zabytki ruchome ze zbiorów Muzeum Częstochowskiego uzupełnione unikatowymi depozytami (efekt współpracy z wieloma partnerami – muzeami, archiwami i jednostkami badawczymi). Na wystawie można zobaczyć między innymi szczątki wymarłych zwierząt z epoki lodowcowej – cios mamuta i czaszkę niedźwiedzia jaskiniowego – gliniane grzechotki i figurki zoomorficzne z epoki brązu, ornamentowane naczynia ceramiczne, uzbrojenie wojownika wandalskiego z okresu wpływów rzymskich czy „kosmiczną ozdobę”. Odwiedzający mogą również zapoznać się z treścią najstarszych dokumentów dotyczących Częstochowy.
- Wystawa „Częstochowa – spojrzenie w przeszłość" to kolejny krok w budowaniu tożsamości lokalnej naszego miasta, bo dzięki ekspozycji możemy poznać i odkryć je na nowo. To ważne, żebyśmy czuli, że jesteśmy miejską wspólnotą, że mamy swoje miejsce w przestrzeni i że możemy tę przestrzeń razem kształtować. Wystawa jest świadectwem tego, jak formowała się dzisiejsza Częstochowa, co na nią wpływało przed wieloma laty - mówił podczas otwarcia wystawy prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.
W Filharmonii Częstochowskiej w przeddzień 11 listopada odbył się koncert muzyki polskiej, w trakcie którego wręczono miejskie wyróżnienia „Tym, co służą Miastu i Ojczyźnie”, przyznawane corocznie z okazji Święta Niepodległości.
W tym roku laureatami zostali: Zbigniew Biernacki - pasjonat speleologii i wspinaczki, bibliofil, antykwariusz i miłośnik historii regionalnej; Andrzej Czerwiński, który kultywuje częstochowskie tradycje motocyklowe, uczestniczy w prowadzeniu spotkań historycznych dla młodzieży oraz Wojciech Danisiewicz - dowódca miejskich uroczystości, w których udział brała kompania reprezentacyjna Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu. Wyróżnienia wręczali prezydent Krzysztof Matyjaszczyk oraz przewodniczący Rady Miasta Łukasz Banaś.
Ponadto dyrektorce Muzeum Częstochowskiego Katarzynie Ozimek wicewojewoda wręczył ministerialną odznakę "Zasłużony dla kultury polskiej". Wręczono również Krzyż Zasługi Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej major Karolinie Oleszczyk–Kopertowskiej, rzeczniczce prasowej Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu, a odznakę „Strzelecki Krzyż Zasługi” przyznawanej przez Komendę Pododdziałów Tradycji Oręża Polskiego – Polskie Drużyny Strzeleckie. otrzymał major Stanisław Gruszka.
W przerwie uroczystości w holu Filharmonii wzniesiono okolicznościowy toast za Ojczyznę, a następnie odbyła się zasadnicza część koncertu w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Jana Stańczyka. Przy fortepianie zasiadła Beata Bilińska.
Oczywiście główne miejskie uroczystości "Urodzin Niepodległej" odbyły się w poniedziałek 11 listopada po południu. Po złożeniu kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza i przed pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki przemaszerowano na plac Biegańskiego, gdzie m.in. odczytano Apel Pamięci, odbyła się przysięga klas mundurowych, a delegacje miejskich środowisk i przedstawiciele służb mundurowych złożyli wieńce i wiązanki kwiatów przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.
- Ponad sto lat po odzyskaniu niepodległości świat znowu doświadcza napięć i niepewności. Obserwujemy wojny, które dotykają nie tylko naszych sąsiadów, ale też wpływają na sytuację geopolityczną w całej Europie - mówił na placu Biegańskiego prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. - Przypomina nam to, jak ważna jest solidarność międzynarodowa i współpraca w obliczu zagrożeń. Tak jak Polska kiedyś otrzymała wsparcie od innych narodów, tak teraz my mamy obowiązek okazywać pomoc naszym sąsiadom. Wspólnie tworzymy Europę, która pragnie pokoju i rozwoju, a nie zniszczenia, łez i konfliktu.
W uroczystości na placu wzięli udział częstochowscy parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta i powiatu, duchowieństwa, wojska, policji i straży pożarnej, stowarzyszeń i instytucji miejskich oraz mieszkańcy Częstochowy.
Posterunek honorowy przy pomniku Józefa Piłsudskiego wystawiły: Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca, Straż Miejska oraz Związek Harcerstwa Polskiego.
W przemarszu i "Urodzinach Niepodległej" uczestniczyły także: Kompania Honorowa Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu, Orkiestra Pipes & Drums, Kompanie Honorowe Klas Mundurowych częstochowskich szkół, Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Konopisk, Grupa rekonstrukcyjna – Garnizon Fortecy Częstochowskiej, Drużyny Harcerskie, poczty sztandarowe – Miasta Częstochowy, Policji, Straży Pożarnej i innych służb mundurowych, szkół, organizacji pozarządowych oraz stowarzyszeń i organizacji kombatanckich, Orkiestra Dęta Stowarzyszenia „MYKDOKULTURY” z Mykanowa.
Paradę poprowadziły pojazdy zabytkowe osób zrzeszonych w Automobilklubie Częstochowskim oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Częstochowie.
Źródło: UM Częstochowy |