Okazją była istotna dla tego ukraińskiego miasta rocznica koronacji obrazu Matki Boskiej Berdyczowskiej. Podczas pobuty rozmawiano też m.in. o rozwijaniu współpracy naszych miast w sferze polityki społecznej.
fot. archiwum Ryszarda Stefaniaka
Trwający między 19 i 22 lipca wyjazd częstochowskiej delegacji był odpowiedzią na zaproszenie Rady Miejskiej Berdyczowa oraz kustosza tamtejszego Sanktuarium Karmelitów Bosych. W składzie delegacji znaleźli się: zastępca prezydenta Częstochowy Ryszard Stefaniak, naczelniczka Wydziału Polityki Społecznej UM Agnieszka Grabińska oraz kierowniczka Referatu Przeciwdziałania Uzależnieniom w tym wydziale Barbara Pamuła-Wesołek. Częstochowianom towarzyszyła prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie Wiktoria Laskowska-Szczur.
Delegacja wzięła udział w odsłonięciu tablicy poświęconej partnerstwu Berdyczowa z innymi ośrodkami, a także w ceremonii złożenia kwiatów pod Pomnikiem Chwały Bohaterów Ukrainy oraz w uroczystych obradach Rady Miejskiej w miejscowym teatrze. Podczas tego posiedzenia Ryszard Stefaniak – wraz z Konsulem Generalnym RP w Winnicy – odznaczył złotym medalem orderu ,,Missio Reconciliationis” mera Berdyczowa Serhija Orliuka oraz jego zastępczynię Olenę Pietrywską. Odznaczenie to – na wniosek Ryszarda Stefaniaka – wspomnianym osobom nadało Stowarzyszenie Misja Pojednania. Strzeleckim Krzyżem Zasługi został z kolei uhonorowany zastępca mera Artur Iwanienko.
W imieniu prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka Ryszard Stefaniak przekazał też list skierowany do społeczności Berdyczowa oraz – jako wotum na obraz Matki Boskiej Berdyczowskiej – wojskowe odznaczenie wraz z dyplomem na pamiątkę walk żołnierzy polskich z bolszewikami w lipcu 1920 roku. W czasie wojny polsko-bolszewickiej to właśnie w tamtym rejonie walczył częstochowski 27. Pułk Piechoty, będący w składzie 7. Dywizji Piechoty.
Z przedstawicielami władz Berdyczowa zajmującymi się szeroko rozumianą polityką społeczną delegacja omawiała kwestie poszerzenia współpracy obu miast o zagadnienia właśnie z tego obszaru. Złożyła również krótką wizytę w XV liceum w Berdyczowie – placówce współpracującej z naszym Zespołem Szkół Ekonomicznych. Częstochowianie wysłuchali też specjalnego koncertu pod hasłem ,,Jazz Night” – był on jednym z elementów programu organizowanych tam po raz drugi Dni Kultury Europejskiej.
Berdyczów obchodzi w tym roku 268. rocznicę pierwszej koronacji obrazu Matki Boskiej Berdyczowskiej, dzięki któremu ośrodek ten ma status najważniejszego katolickiego sanktuarium maryjnego Ukrainy. Powstały w XVII wieku obraz szybko zyskał miano ,,cudownego”, dlatego papież Benedykt XIV zdecydował o jego koronacji (ofiarowując zarazem złote korony). Samego aktu dokonał 16 lipca 1756 biskup kijowski Kajetan Ignacy Sołtyk. Sto lat po tej pierwszej, wspominanej w tym roku koronacji, potrzebna była ponowna, jako że w początkach XIX wieku pierwotne korony zrabowano… Na Kresach Rzeczypospolitej dla społeczności katolickiej Sanktuarium Maryjne w Berdyczowie miało i ma takie samo znaczenie jak Ostra Brama w Wilnie czy Jasna Góra.
Delegacja Częstochowy wzięła udział w uroczystym nabożeństwie w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej – celebrował je sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin. Po uroczystości religijnej pozdrowienia od społeczności Częstochowy przekazano metropolicie lwowskiemu abp. Mieczysławowi Mokrzyckiemu.
Wyjazd był również okazją do krótkich odwiedzin w kilku miejscach związanych z polską kulturą i historią. Zatem już w drodze do Berdyczowa miejska delegacja zatrzymała się we Lwowie, aby zapalić znicze na Cmentarzu Orląt Lwowskich. To samo zrobiła w Żytomierzu – na grobie rodziców Ignacego Jana Paderewskiego. W drodze powrotnej natomiast częstochowianie odwiedzili grób Salomei Słowackiej – matki polskiego wieszcza – oraz Muzeum Juliusza Słowackiego w Krzemieńcu.