AktualnościEdukacjaFelietonyGospodarkaKomunikacjaKościółKultura i rozrywkaMiastoPolicjaRegionSportZdrowie
Rugby
Częstochowscy rugbyści rozpoczęli rywalizację w mistrzostwach Polski
SAS 17.08.2016 08:09

Tylko jedno spotkanie udało się wygrać częstochowskim rugbystom podczas pierwszego turnieju o Mistrzostwo Polski w Rugby 7, który odbył się w niedzielę, 14 sierpnia w Gnieźnie.

Pierwszym z grupowych rywali naszego RCC byli Budowlani Łódź SA. Częstochowianie zdawali się nie do końca przestawić na "tryb meczowy" po długiej podróży. SW ich grze brakowało momentami koncentracji i zaangażowania. To skutkowało stratami piłek, które bezlitośnie wykorzystywali znakomicie przygotowani fizycznie i bardziej doświadczeni zawodnicy Budowlanych.

Nasz zespół nie był także faworytem spotkania z Orkanem Sochaczew, którego charakterystyczną cechą jest bardzo szybka gra w ataku i umiejętność wykorzystania najmniejszych przestrzeni w defensywie przeciwnika. Nie inaczej było w tym spotkaniu i sochaczewianie w pierwszej połowie wypracowali sobie dużą przewagę. Po zmianie stron RCC zdobył honorowe przyłożenie, a przez większość pozostałego czasu gry nasz zespół pozostawał w posiadaniu piłki. Było to jednak zbyt mało, by odrobić straty do jednego z faworytów mistrzostw.

Znacznie lepiej rozpoczęło się spotkanie z Ogniwem Sopot. Po pierwszym gwizdku częstochowianie wyszli na prowadzenie, przez kilka kolejnych minut trwała dość wyrównana walka, w której to jednak rywale zdołali aż trzykrotnie przedrzeć się przez naszą linię obrony. Przed przerwą punkty zdobyli częstochowianie i wynik meczu wciąż był sprawą otwartą. Niestety w drugiej połowie zawodnicy RCC mieli problem w przyjęciu piłek kopanych ze wznowienia gry. Na skutek tych błędów Ogniwo zamykało częstochowski zespół na własnej połowie boiska, zdobywając kilka przyłożeń gwarantujących zwycięstwo w tym meczu.

Rywalem "zielono-czarnych" w pojedynku o czwarte miejsce w grupie był zespół Szarży Grudziądz. Tym razem to częstochowianie kontrolowali spotkanie od początku do końca, mimo dającego się we znaki zmęczenia i kilku indywidualnych błędów. O wiele więcej popełniali ich jednak przeciwnicy, a nasza drużyna nie miała problemów z wykorzystywaniem luk w grudziądzkiej obronie. Jedyne przyłożenie dla rywali padło po przegranym pojedynku sprinterskim na skrzydle.

Najbardziej wyrównanego meczu można było się spodziewać po spotkaniu o siódme miejsce przeciwko drużynie z Białegostoku. Na skutek drobnych urazów odniesionych w trakcie turnieju, możliwości rotowania składem w częstochowskiej ekipie były bardzo ograniczone. Trudy długich zawodów lepiej znieśli rywale, a widoczne zmęczenie w naszym zespole skutkowało prostymi technicznymi błędami. Dobrze przygotowani siłowo i wytrzymałościowo zawodnicy z Podlasia wypracowali sobie przewagę trzech przyłożeń już w pierwszej połowie spotkania. RCC był w stanie odpowiedzieć tylko dwukrotnie punktami zdobywanymi przez Michała Krzypkowskiego.

- Ósme miejsce w tej stawce odzwierciedla nasze aktualne możliwości - ocenia grający trener RCC, Mateusz Nowak. - Przewaga fizyczna przeciwników i nasze problemy w stałych fragmentach gry spowodowały, że nie mogliśmy osiągnąć więcej. O ile nie jesteśmy w stanie poprawić w ciągu tygodnia pierwszego z tych elementów, to będziemy pracować nad rozpoczęciami. W Sopocie będziemy starali poprawić się o chociaż jedną pozycję w klasyfikacji, tym bardziej, że do składu wróci kilku kluczowych zawodników, których zabrakło w Gnieźnie - zapowiada.

Wyniki meczów grupowych z udziałem RCC: Budowlani Łódź SA - RCC 45:0, RCC - Orkan Sochaczew 5:38, RCC - Ogniwo Sopot 12:45, RCC - Szarża Grudziądz 22:7; mecz o 7. miejsce: Rugby Białystok - RCC 24:12.

Skład RCC: Ociepa, Balsam, Dróżdż, Nowak, Gola, Krzypkowski, Bednarek. Rezerwowi: Popczyk, Królak, Antczak
Przyłożenia dla RCC: Krzypkowski (4), Gola (3), Dróżdż (1), Bednarek (1)