Częstochowa jest jednym z najbardziej oszczędnych ośrodków, jeżeli chodzi o wydatki administracyjne na jednego mieszkańca - wynika z raportu benchmarkingowego, który porównuje dane m.in. z 17 miast na prawach powiatu.
W 2023 r. nasze miasto wydało na administrację niespełna 415 zł per capita i w grupie porównawczej zajęło drugie miejsce pod względem oszczędności wydatkowania środków na administrację (średnia w całej grupie miast na prawach powiatu wyniosła 571 zł).
Biorąc pod uwagę wszystkie obszary objęte badaniem, dla których zdefiniowano 44 wskaźniki, Częstochowa osiągnęła w 31 wskaźnikach wartości pożądane, czyli lepsze od średniej w grupie miast na prawach powiatu.
Cała analiza dotyczyła takich obszarów jak: funkcjonowanie urzędu, zarządzanie zasobami ludzkimi, monitorowanie zaległości podatkowych oraz oświata – edukacja publiczna - z uwzględnieniem przedszkoli, szkół podstawowych i liceów ogólnokształcących.
Wydatki administracyjne były analizowane w obszarze funkcjonowania Urzędu Miasta, w którym porównywano także przestrzeń cyfrową, dostępność informacyjno-komunikacyjną czy dane o zużyciu energii i wody. W przypadku energii elektrycznej Urzędowi Miasta Częstochowy udało się zmniejszyć zużycie w 2023 r. – w stosunku do roku poprzedniego – o blisko 12,5 proc. (celem operacyjnym było 10 proc.).
W badaniu za rok 2023 uczestniczyły 42 jednostki samorządu terytorialnego różnego szczebla.
Benchmarking polega na porównywaniu procesów i praktyk stosowanych przez własną organizację ze stosowanymi w innych organizacjach, w tym przypadku – jednostkach samorządu terytorialnego w ramach tej samej grupy. Wynik takiej analizy służy jako podstawa doskonalenia procesów zarządzania i twórczego adaptowania najlepszych praktyk.
Celem benchmarkingu jest zatem wymiana doświadczeń w oparciu o dobre praktyki. Przy identyfikacji dobrej praktyki bierze się pod uwagę osiągnięte wartości w zakresie skuteczności i oszczędności.