fot. UJD w Częstochowie
Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie z okazji obchodów 20-lecia Polski w Unii Europejskiej zorganizował w dniach 13-14 października Festiwal Wiedzy i Kultury Europejskiej. Wydarzenie odbyło się dzięki środkom przyznanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wszystkie aktywności i inicjatywy zaplanowane w ramach Festiwalu poświęcone były integracji społeczności akademickiej z mieszkańcami Częstochowy i regionu oraz odkrywaniu różnorodności kultury i tradycji krajów Unii Europejskiej i promocji wartości europejskich.
- Wspólnie bawiąc się świętowaliśmy 20-lecie wstąpienia Polski do struktur Unii Europejskiej – mówi rektor UJD prof. dr hab. Janusz Kapuśniak. - Każdy uczestnik: dziecko, uczeń czy osoba dorosła mógł przekonać się o bogactwie tradycji i różnorodności Europy. Sądząc po nastrojach zabawa nie tylko wybornie się udała, ale również spowodowała duże zainteresowanie ze strony Częstochowian, a także mieszkańców całego regionu.
Pierwszego dnia hali Akademickiego Centrum Sportowego UJD pojawiło się około 2 tysięcy osób. I to właśnie z myślą o nich przygotowano szereg atrakcji. Można było wykorzystując energię własnych mięśni zrobić sobie pyszny sok (produkując energię zużywaną do napędu sokowirówki dzięki wykorzystaniu specjalistycznego urządzenia przypominającego rower), wziąć udział w warsztatach przyrządzania pysznej pizzy, zagrać w szachy (nieco większe niż te które mamy zwykle w domu), układać sporych rozmiarów klocki czy dowiedzieć się jak wytwarza się mydło lub hiszpańskie wachlarze. Dzieci uczestniczyły w zabawie na dmuchańcach lub próbowały swoich sił w doskonaleniu techniki gry w piłkę nożną. Na scenie zaprezentowało się kilka przedszkoli. Z dużym zainteresowaniem spotkała się część artystyczna, gdzie furorę zrobili artyści z Zespołu Wokalnego Katedry Muzyki UJD. Zaprezentowali utwory, które publiczność dobrze zna i lubi się przy nich bawić. Wykonawcy zadbali jednak, by prezentowane kawałki zostały wykonane nieco inaczej wg własnego pomysłu. Na liście utworów znalazły się popularne kawałki zespołów: ABBA, 0-Zone, czy np. Heleny Vondráčkovej.
Liczne pytania uczestników o kolejne edycje wydarzenia (w następnych latach) są najlepszą rekomendacją, że piknik i jego forma został przyjęty z dużym zainteresowaniem. Warto więc w tym miejscu dodać, że Festiwal miał charakter wyjątkowy pod jeszcze jednym co najmniej względem. Został sfinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a zadanie to resort powierzył tylko czterem uczelniom w kraju. Oprócz częstochowskiej uczelni podobne wydarzenia zorganizowano także z zaangażowaniem: Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Następnego dnia społeczność akademicka UJD zorganizowała Forum Uniwersyteckie „Razem w Unii Europejskiej” (w budynku przy ul. Waszyngtona 4/8).
Wydarzenie zostało objęte honorowymi patronatami: marszałka województwa śląskiego Wojciecha Saługi i prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka.
Źródło: UJD w Częstochowie |