fot. archiwum Wodociągów Częstochowskich
62 km 720 metrów - tyle w 1928 roku liczyła sieć wodociągowa eksploatowana przez Wodociągi Częstochowskie. Dziś ma ponad 2,5 tys. km, co , co czyni ją jedną z najdłuższych w Polsce. Wodociągi Częstochowskie stale się rozbudowują i rozwijają. Na przestrzeni dekad budowano kolejne obiekty inżynierskie, sieć doprowadzono do coraz odleglejszych miejsc, wdrożono szereg nowych technologii i rozwiązań technicznych.
Budowa infrastruktury wodno-kanalizacyjnej w Częstochowie rozpoczęła się w 1925 roku i trwała trzy lata. Projekt zakładał realizację następujących obiektów i urządzeń sieciowych: ujęcia wody Wierzchowisko o wydajność 8 tys. m³/dobę, stacji pomp i magistrali o średnicy 400 mm, sieci wodociągowej o długości 62 tys. 720 m, sieci kanalizacji sanitarnej o długości 44 tys. 400 m, sieci kanalizacji deszczowej o długości 6 tys. 529 m, przepompowni ścieków przy ulicy Jaskrowskiej oraz w dzielnicy Stradom i Zawodzie, a także budowę zbiornika magazynowego wody na tyłach Jasnej Góry o pojemności 4 tys. m3. W tamtych czasach wystarczał on na pokrycie lokalnych potrzeb. Kilka lat temu został wyłączony z eksploatacji na rzecz oddanych oddanych do użytku w 1976 roku dwóch zbiorników w formie walca o średnicy 28,5 m i wysokości 9 metrów, każdy o pojemności 5 tys. m3.
W ramach prac wybudowano też budynki zaplecza technicznego przy ulicy Jaskrowskiej 14 oraz szereg obiektów inżynierskich, np. przejścia pod torami kolejowymi i pod rzeką Wartą.
- W październiku 1928 roku osiągnięto sprawność techniczną urządzeń i sieci, i po 60 dniach rozruchu, przed świętami Bożego Narodzenia woda została dostarczona jej pierwszym odbiorcom - informują Wodociągi Częstochowskie. - Dzięki rozpoczętej w 1925 roku budowie infrastruktury wodno-kanalizacyjnej pod koniec 1928 roku 23 tys. mieszkańców Częstochowy wieczerzę wigilijną mogło przygotować na czystej i zdrowej wodzie.
Jak wspominają Wodociągi Częstochowskie, na początku do sieci podłączone zostały następujące nieruchomości: budynek administracyjny Wodociągów i Kanalizacji przy ul. Katedralnej 2, posesja przy ul. Dąbrowskiego 11, Dom Pątników przy ul. Kordeckiego 2, Urząd Pocztowo-Telekomunikacyjny przy ul. Strażackiej 15, posesja przy Al. NMP 57 b (obecnie Al. NMP 61), posesja przy ul. Pułaskiego 4, Gimnazjum Koedukacyjne dr Filipa Axera przy ul. Zielonej 24, nieruchomość przy ul. Waszyngtona 46, nieruchomość przy ul. Waszyngtona, posesja przy ul. Jasnogórskiej 26a.
Dziś spółka zaopatruje w wodę ponad 300 tys. odbiorców z Częstochowy, Kłobucka, Blachowni, Mykanowa, Olsztyna, Mstowa, Konopisk, Poczesnej, Rędzin i Miedźna.
Źródło: Wodociągi Częstochowskie |