fot.PL
Miasto rozpoczęło we wtorek, 13 sierpnia formalne konsultacje z mieszkankami i mieszkańcami dotyczące koncepcji zagospodarowania placu Biegańskiego. Przed Ratuszem stanęły wielkoformatowe plansze prezentuje dwa warianty zmian jego wyglądu, a w najbliższe trzy weekendy zainteresowani będą mogli założyć gogle VR i obejrzeć plac Biegańskiego, jak mógłby wyglądać w przyszłości. Prace koncepcyjne nad zmianami placu Biegańskiego zostały rozpoczęte przez Grupę Verso w marcu 2023 roku. W styczniu tego roku zaprezentowano koncepcję tego najbardziej reprezentatywnego miejsca w Częstochowie, która uwzględniała uwagi i pomysły mieszkańców. Jeden z jego elementów wzbudził jednak kontrowersje. Dlatego zdecydowano się wprowadzić drugi wariant z prawdziwymi drzewami w miejsce stalowych konstrukcji oplecionych pnączami. Ta futurystyczna wizja postawienia "nośników" zieleni zrodziła największe emocje i sprzeciw. Pojawiła się więc potrzeba szerszych uzgodnień.
- Wspólnie z Grupą Verso została przygotowana w dwóch wersjach prezentacja, jak może wyglądać plac Biegańskiego po zmianach. Jedna jest bardziej postępowa, odważna, druga - bardziej klasyczna. - Zobaczymy, która z nich przypadnie mieszkańcom bardziej do gustu- mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. - Mieszkańcy mogą podziwiać te dwie wersje na planszach. Oprócz tego możliwy będzie również wirtualny spacer po placu Biegańskiego, dzięki goglom VR. Następnie oddamy głos mieszkańcom w internetowej ankiecie w ramach konsultacji społecznych, aby mogli zdecydować, która wersja placu Biegańskiego po zmianach będzie dla nich bardziej przyjazna i odpowiadająca im potrzebom. Staramy się przyspieszyć prace nad tym projektem, ponieważ pojawiają się terminy programów unijnych, które pozwoliłyby znaleźć środki zewnętrzne na ten cel.
Plansze na placu Biegańskiego będą eksponowane do 2 września, a w najbliższe trzy weekendy (17/18 sierpnia, 24/25 sierpnia i 31 sierpnia/1 września) zainteresowani będą mogli założyć gogle VR. Między 3 a 16 września będzie prowadzona internetowa ankieta, gdzie mieszkańcy wskażą wybraną koncepcję.
- Dostaliśmy szansę na zaprezentowanie projektu i o opowiedzenie o nim każdemu, kto do nas przyjdzie na prezentacje - mówi Kamil Cierpioł z Grupy Verso. - Będzie można założyć gogle VR i obejrzeć plac tak, jak mógłby wyglądać w przyszłości. Będziemy pokazywać dwa warianty, które różnią się od siebie w sposób wizualny. Zmieniamy jeden lub dwa elementy, które wpływają na perspektywę i sposób odbierania placu. Chcemy, żeby mieszkańcy zadecydowali, jak mógłby on ostatecznie wyglądać. To pozwoli nam stworzyć wersję, która będzie wybrana do realizacji - dodaje.
Cele metamorfozy to m.in. zaakcentowanie reprezentacyjnego charakteru placu oraz jego uniwersalność – ma łączyć funkcję lokalizacji uroczystych wydarzeń z funkcją rozrywkową. Intencją jest stworzenie chętniej i częściej odwiedzanego miejsca spotkań, ale i przestrzeni, która mogłaby być pokazywana z dumą gościom miasta.
Zespół urbanistyczny Ratusza jest obecnie niepełny ze względu na brakujący budynek po jego wschodniej stronie. Nowa koncepcja zakłada odbudowę Odwachu bis w historycznej lokalizacji, gabarytach i formie. Nowy budynek miałby zostać wykorzystany z myślą o punktach gastronomicznych, stanowiących zachętę do dłuższego spędzania czasu na placu.
Źródło: własne, UM Częstochowy |