fot. mat. organizatorów
Nauczyciele z częstochowskich liceów i szkół podstawowych obserwowali lekcje prowadzone w placówkach w niemieckim Bambergu. Takie szkoleniowe kontakty trwają od lat. Urząd Miasta Częstochowy oraz Dientzenhofer-Gymnasium w bawarskim Bambergu realizują projekt wzajemnych hospitacji zajęć dla polskich i niemieckich nauczycieli. Koordynacją projektu ze strony Częstochowy zajmuje się I LO im. J. Słowackiego we współpracy z VIII LO Samorządowym im. gen. J. Sowińskiego.
W tym roku delegacja naszych szkół przebywała w Bambergu między 25 i 29 września. W wyjeździe uczestniczyli pedagodzy i dyrekcje liceów ogólnokształcących ,,Słowackiego”, ,,Sienkiewicza”, ,,Mickiewicza”, ,,Kopernika”, Liceum Samorządowego oraz szkół podstawowych nr 2, 14, 29, 41 oraz 48.
Częstochowscy nauczyciele obserwowali lekcje w szkole podstawowej Rupprecht oraz w gimnazjach Erlӧser i Dientzenhofer. Poznali organizację pracy szkół, wyposażenie sal, metody nauczania, system edukacji i kształcenia nauczycieli w Bawarii. Rozmowy z niemieckimi koleżankami i kolegami inspirowały do spojrzenia na szkołę z innej perspektywy, poszukiwania nowych dróg rozwoju i doskonalenia warsztatu pracy. Hospitacje zajęć były punktem wyjścia do dyskusji o obu systemach szkolnictwa. Podczas warsztatów „Atrakcyjny język obcy” wymieniano się pomysłami skutecznych metod nauczania języków obcych. Częstochowscy goście obejrzeli także przedstawienie oparte na powieści Hermana Melville’a „Moby Dick”, zaprezentowane przez młodzież z grupy teatralnej działającej przy Dientzenhofer-Gymnasium. Była też okazja poznać się z nauczycielami-referendarzami, którzy w styczniu przyszłego roku przyjadą z rewizytą do Częstochowy.
Po zajęciach w szkołach był jeszcze czas na przyjrzenie się zabytkom Bambergu, Norymbergi i Budziszyna.
Trwająca już wiele lat współpraca między Dientzenhofer-Gymnasium w Bambergu a środowiskiem edukacyjnym naszego miasta dobrze służy podnoszeniu jakości nauczania języków w częstochowskich szkołach. Nauczyciele niemieckiego i angielskiego szlifują swoją znajomość języka, ale i zdobywają nowe umiejętności organizacyjne czy tłumaczeniowe. To jedna z najlepszych form doskonalenia zawodowego.
Wizyta studyjna była możliwa m.in. dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miasta Częstochowy oraz rządu kraju związkowego Bawarii – w szczególności tamtejszego Ministerstwa ds. Międzynarodowych i Europy. Kierująca nim Melanie Huml spotkała się zresztą w ramach wizyty z częstochowskimi i niemieckimi nauczycielami.
Źródło: UM Częstochowy |