Poniedziałek, 29 listopada 2021
Imieniny obchodzą: Błażej, Fryderyk
(min. 5 znaków)
REKLAMA
Edukacja
Kursy zawodowe – czy warto?
Artykuł sponsorowany 25.10.2021 13:12

Obecnie w naszym szybko rozwijającym się świecie umiejętność dostosowania swoich możliwości do nowych warunków jest niezwykle istotna, szczególnie w naszym życiu zawodowym. Mimo ukończenia szkoły w wybranym zawodzie, w dalszym ciągu musimy podnosić swoje kwalifikacje zawodowe, zdobywać nową wiedze i umiejętności, doszkalać się. Ten proces powinien odbyć się na początku kariery zawodowej, ale również przez cały czas jej trwania. Ukierunkowane szkolenia oraz kursy dają możliwość stania się i pozostania specjalistą w wybranej przez nas dziedzinie.

Posiadając ukierunkowane kursy zawodowe w swoim CV automatycznie zyskujemy u potencjalnych pracodawców wyróżniając się spośród innych kandydatów ubiegających się o dane stanowisko pracy. Jest to jeden z głównych powodów, dla których warto rozwijać swoje kwalifikacje oraz posiadane umiejętności.

Może zdarzyć się tak, że pewnych informacji nie ma w książkach lub nie jesteśmy w stanie samodzielnie przyswoić danego materiału. Uczestnicząc w kursie zawodowym możemy dopytać prowadzącego o swoje wątpliwości. Wykwalifikowana osoba prowadząca tego rodzaju zajęcia dzieli się na nich swoja wiedzą oraz umiejętnościami. Podczas zajęć praktycznych możemy poćwiczyć wykonywanie zawodu a prowadzący może wychwycić ewentualne błędy, które popełniamy aby zapobiec ich powielaniu. Kursy zawodowe dają również możliwość wymiany doświadczeń między uczestnikami co również powoduje podniesienie naszych własnych umiejętności.

Po zdobyciu nowych umiejętności oraz możliwości wykorzystania ich w pracy zyskujemy szanse na wyższe stanowisko czy nawet wyższe wynagrodzenie. Również mamy możliwość zmiany wykonywanego zawodu po ukończeniu kursu zawodowego w innym zawodzie niż do tej pory wykonywaliśmy. Kursy zawodowe można wykorzystać do rozwoju swojego zainteresowania czy pasji, która jest zupełnie inna niż wykonywany przez nas na co dzień zawód. Podczas szkoleń poszerzają się nasze kompetencje co również zwiększa pewność siebie i poczucie własnej wartości jako człowieka. Jest to argument, który motywuje do ciągłego samorozwoju.

Przy obecnym rynku pracy kursy zawodowe to najpopularniejsza forma zdobywania nowej wiedzy oraz umiejętności i doświadczenia. Pojawia się coraz więcej różnorodnych kursów a nawet warsztatów ukierunkowanych w dany zakres tematyczny. Z takiej formy rozwoju korzystają pracowniczy jak i osoby bezrobotne, które nie zdobyły zatrudnienia w wyuczonym zawodzie. Zanim podejmie się decyzje o uczestnictwie w kursie zawodowym warto zastanowić się nad kierunkiem, z którego wyniesiemy najwięcej wiedzy i będzie pomocny w poszukiwaniu nowej pracy.

Warto podczas wyboru kursu zawodowego wybrać, taki który faktycznie podniesie nasze kwalifikacje zawodowe lub pozwoli zmienić kierunek zawodowy. Wszystko zależy od tego co obecnie potrzebujemy się nauczyć. Możemy wybrać kurs aby nauczyć się nowych programów komputerowych, parzenia doskonałej kawy czy obsługiwać specjalistyczne maszyny.

Popularne kursy zawodowe to:
- Obsługa specjalistycznych maszyn, w tym wózki widłowe, suwnice, HDS czy podesty
- Makijażystki, stylistki, wizażystki, fryzjera
- Pierwsza pomoc, ratownika wodnego
- Barmańskie, kelnerskie, baristyczne
- Opieka nad dziećmi lub osobami starszymi
- Animatora czasu wolnego dla dzieci i/lub dorosłych
- Dietetyki i żywienia
- Masażysty
- Programowania komputerowego, tworzenia stron internetowych
- Kursy językowe
- Florystyczne

Kursy zawodowe na obsługę specjalistycznych maszyn

Często aby móc korzystać z różnego rodzaju maszyn czy pojazdów należy posiadać stosowne uprawnienia. Pracodawcy poszukują osób, które posiadają już potwierdzone kwalifikacje pozwalające na obsługę specjalistycznych maszyn, np. wózki widłowe, suwnice, podesty, HDS ( żuraw samojezdny), spawaczy, montażystów klimatyzacji, pomp ciepła, maszyn budowlanych, koparek, elektryka czy gazownika i wiele innych innych. Taki rodzaj kursu może być dość kosztowny lecz często rekompensują to stosownie wyższe zarobki na stanowiskach, w których wymagane są takie umiejętności. Prowadzeniem takich kursów zajmuje się przykładowo OSZOmega.

Kursy dla makijażystki, stylistki, wizażystki, fryzjera

Tego typu kursy często wybierane są przez kobiety choć również korzystają z nich mężczyźni. To sposób na doszkolenie się  oraz przede wszystkim zdobycie wiedzy i praktyki. Po takich kursach można zatrudnić się w salonie lub otworzyć własną działalność. Takie kursy powinny wziąć pod uwagę osoby, które chcą być na bieżąco z aktualnymi trendami modowymi.

Kursy zawodowe z zakresu pierwszej pomocy, ratownika medycznego

Kurs z zakresu udzielania pierwszej pomocy powinien odbyć każdy z nas. Jest to kurs, który uczy w jaki sposób najszybciej i najbardziej efektywnie pomóc osobie poszkodowanej, np. podczas wypadku. Z takiego kursu często korzystają pracownicy, którzy są wyznaczeni u danego pracodawcy jako osoby udzielającej pierwszej pomocy w zakładzie pracy. Natomiast kursy dla ratownika wodnego przeznaczone są dla osób, które już umieją bardzo dobrze pływać, ponieważ praca w tym zawodzie wiąże się z duża odpowiedzialnością za ludzkie życie. Otrzymując certyfikat ukończonego kursu można starać się o zatrudnienie w Aquaparkach, na basenach czy innych akwenach wodnych przeznaczonych do pływania.

Kursy Barmańskie, kelnerskie, baristyczne

Zawód barmana można wykonywać dorywczo jak i również na pełen etat. Często barmani pracują w knajpach jak i również można ich spotkać na różnego rodzaju imprezach takich jak wesela, urodziny czy bankiety firmowe. Na kursie często uczestnicy zdobywają wiedze teoretyczna, jak i również praktyczną. Jest to dobry pomysł na dorobienie do budżetu domowego ze względu a to, że barmani często zarabiają na napiwkach. Z kursów dla kelnerów często korzystają osoby, które chcą pracować w lokalach o wysokiej renomie, gdzie nie jest łatwo dostać się bez odpowiednich kwalifikacji a samo doświadczenie zawodowe może nie wystarczyć. Oczywiście, uczestnicząc w takim kursie możemy liczyć na podwyższenie swoich zarobków w porównaniu do osób, które nie posiadają takiego doświadczenia. Po ukończonym kursie można pracować w restauracjach czy salach weselnych. Natomiast kończąc kurs baristy stajemy się profesjonalnymi osobami, które potrafią przyrządzić różne rodzaje kawy. Podczas takiego kursu zdobywamy wiedze oraz praktyczne przygotowanie do wykonywania zawodu. Ten kurs zapewnia nam prace między innymi w kawiarniach w formie stałego etatu lub dorywczo jak w przypadku barmana.

Kursy zawodowe dla opiekunów dzieci lub osób starszych

Są to kursy przeznaczone głownie dla osób, które opiekują się osobami starszymi, niepełnosprawnymi lub dziećmi. Ze względu na rosnącą popularność tego zawodu, po ukończeniu kursu można zdobyć zatrudnienie w Polsce, jak i również za granicą. Zarobi są bardzo zróżnicowane z zależności od doświadczenia i zdobytych kwalifikacji.

Kursy animatora czasu wolnego

Szkolenia z tego zakresu przygotowują do kreatywnej pracy z dziećmi oraz z dorosłymi. Takich animatorów często można spotkać na wakacjach, podczas obozów, komunii, chrzcin czy nawet urodzin. Często zawód animatora czasu wolnego jest formą dorywczą, choć coraz częściej jest możliwość wykonywania tego zawodu w formie pełnego etatu. Na taki kurs decydują się osoby kreatywne, które lubią dzieci.

Kursy zawodowe dla dietetyków

Tego typu kursami są zainteresowane osoby pracujące jako dietetycy czy zajmujące się ogólnie żywieniem. Coraz częściej z takich kursów korzystają również osoby chcące poszerzyć swoją wiedzę z zakresu zdrowego żywienia. Po ukończeniu tego kursu można pracować jako dietetyk, w firmach cateringowych czy zakładach żywienia zbiorowego.

Kursy zawodowe masażysty

Te kursy również zawierają w sobie wiedzę teoretyczną oraz zajęcia praktyczne. Podczas takiego kursu można poznać różne rodzaje wykonywanych masaży. Często są prowadzone przez praktyków, specjalistów w swojej dziedzinie. Zdobywając certyfikat ukończenia takiego kursu można znaleźć zatrudnienie między innymi w gabinetach odnowy biologicznej, salonach SPA czy gabinetach kosmetycznych.

Kursy programowania komputerowego, tworzenia stron internetowych

Obecnie większość firm posiada swoją stronę internetową w związku z czym na rynku pracy jest spore zapotrzebowanie na projektantów sklepów i witryn internetowych. Po ukończeniu kursu można samodzielnie wykonywać pojedyncze zlecenia lub zatrudnić się w firmie zajmującej się projektowaniem stron internetowych czy zajmującymi się marketingiem internetowym. Również rynek IT w dalszym ciągu rozwija się dynamicznie, dlatego kursy dla programistów są w dalszym ciągu bardzo popularne. Najczęściej pojedynczy kurs dla programistów obejmuje jeden język programowania. Najlepiej znać kilka aby móc dobrze wykonywać swój zawód oraz być na bieżąco z aktualnymi technikami. Tutaj również można pracować na indywidualne zlecenia lub zatrudnić się w firmie zajmującej się programowaniem.

Kursy językowe

Jest to również forma kursu, która każdy z nas powinien odbyć. W dzisiejszych czasach znajomość języków obcych jest potrzebna nie tylko aby wzbogacić swoje CV, ale również do codziennego życia. Często również pracodawcy wymagają znajomości konkretnego języka obcego ze względu na swoja współpracę z firmami zagranicznymi.

Kursy florystyczne

Jest to głównie nauka wykonywania kompozycji kwiatowych na różne okazje. Podczas takiego kursu można poznać zasady tworzenia dekoracji okolicznościowych, np. śluby, pogrzeby, dekoracje stołów. Kończąc kurs można podjąć pracę w kwiaciarniach oraz firmach zajmującymi się dekoracjami okolicznościowymi.

Zadaniem kursów zawodowych jest przygotowanie do wykonywania danego zawodu lub poszerzenia wiedzy i umiejętności w danej dziedzinie. Przed podjęciem decyzji o uczestnictwie w danym kursie należy wybrać odpowiednia placówkę, która pozwoli na zdobycie wykwalifikowanych umiejętności. Warto wybrać taki ośrodek szkolenia zawodowego, który cieszy się renomą oraz zadowoleniem kursantów. Jest to ważne ze względu  na zdobyte umiejętności oraz certyfikat, który potwierdza ukończenie kursu. Podczas wyboru kursu nie warto kierować się głównie ceną za szkolenie. Często bywa tak, że cena jest nieadekwatna do zakresu szkolenia.

Obecnie ceny kursów zawodowych to wydatek rzędu od kilkudziesięciu do kilkunastu tysięcy złotych. Cena jest uzależniona od rodzaju, zakresu a nawet popularności szkolenia, im bardziej popularny kurs zawodowy tym jest droższy. Zdarza się nawet, że w przypadku niektórych kursów należy uiścić dodatkową opłatę za przeprowadzanie egzaminów, opłaty  egzaminacyjne czy wydanie certyfikatu.

Najdroższe kursy zawodowe to obecnie kursy dla programistów, tworzenia stron internetowych, językowe, obsługi specjalistycznych maszyn i pojazdów jak również dla ratowników wodnych. Do najtańszych kursów na rynku należą kursy dla animatorów, wizażystek, stylistek, opiekunek, florystów, masażystów czy dietetyków.

Kursy zawodowe pomagają w podniesieniu swoich kwalifikacji co umożliwia zdobycie wymarzonej pracy a nawet upragnionego awansu. Nawet gdy szukamy pracy lub myślimy nad przekwalifikowaniem się warto mieć na uwadze jaki zawód chcielibyśmy wykonywać. Zawsze warto inwestować w kursy, które pomagają w życiu zawodowym, jak i również prywatnym.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Facebook Twitter Google Digg LinkedIn Reddit
Edukacja
24.11 13:02 Zespół Szkół im. Reymonta...
19.11 13:57 Nauka zdalna w kolejnych...
18.11 14:23 Miejskie Przedszkole im....
17.11 12:21 Zastępca ambasadora Wielkiej...
Felietony
22.09 09:11 Felieton. Życie nie jest...
12.09 11:41 Pani z klasą
25.09 10:07 Nauczyciel na celowniku
07.08 15:02 Częstochowa zdobyła...
Gospodarka
24.11 11:14 Kupcy z Wałów Dwernickiego...
18.11 13:11 Częstochowska huta wróciła...
18.11 09:07 Japońska firma planuje...
30.10 11:05 Jurajski Kongres Gospodarczy w...
Komunikacja
29.11 16:20 Prace drogowe na Wolności i...
25.11 19:13 Uwaga! W weekend zamknięte...
23.11 13:08 Dodatkowy tramwaj odwiezie...
23.11 09:08 Specjalistyczny sprzęt w...
Kościół
15.11 14:55 Zmarł o. Jerzy Tomziński,...
02.11 08:21 W Halloween wrzucili jajka do...
16.08 10:26 Kilkadziesiąt tysięcy...
03.08 15:34 Sierpniowe pielgrzymki na...
Kultura i rozrywka
22.11 12:08 "Klimaty Częstochowy"...
22.11 10:08 "Przetrwają najsilniejsi"....
20.11 09:25 Jacek Sztuka, Anna Tarnowska,...
17.11 15:18 Cztery wernisaże jednego dnia...
Miasto
29.11 13:11 Częstochowscy farmaceuci...
27.11 08:29 Juromania z prestiżowym...
26.11 10:33 Strażnicy miejscy odnaleźli...
26.11 09:22 "Charytatywnie dla Zwierząt"....
Policja
29.11 10:38 Tragiczny wypadek na...
26.11 15:15 Częstochowska policja szuka...
26.11 15:04 Pijany kierowca cysterny...
25.11 18:05 Zagadka tajemniczego...
Region
28.10 10:11 Olsztyn remontuje trasę...
07.10 10:04 Święto jeźdźców w...
22.09 14:17 Jeziorko w Kusiętach ze...
30.07 12:18 Zabójstwo rodziny w...
Sport
29.11 14:14 Świetne występy...
29.11 10:44 Siatkarska Liga 40-latków po...
29.11 08:48 Promocja miasta poprzez sport....
28.11 15:55 Remis Skry na trudnym terenie
Zdrowie
29.11 12:18 Częstochowski sanepid szuka...
29.11 11:12 Nowe dane o koronawirusie....
26.11 14:59 Koronawirus. Wciąż wysoki...
24.11 11:02 Mamy kolejny rekord czwartej...
© 2021 Copyright wczestochowie.pl
Serwis wCzestochowie.pl wykorzystuje na swoich stronach pliki cookies (tzw. ciasteczka) w celach reklamowych i statystycznych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować serwis oraz jego zawartość informacyjną do potrzeb naszych użytkowników. Jeżeli nie zgadzasz się na zapisywanie przez nas plików cookies na twoim urządzeniu, możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Aby dowiedzieć się więcej o tym jak wyłączyć ciasteczka odwiedź stronę pomocy technicznej swojej przeglądarki internetowej.