Wtorek, 26 października 2021
Imieniny obchodzą: Damian, Ewaryst
(min. 5 znaków)
REKLAMA
Siatkówka
Siatkarze plażowi częstochowskiego Norwida w czołówce najlepszych par juniorskich w Polsce (zdjęcia)
PP 03.08.2021 09:51

fot. Natalia Grabarczyk

Siatkarze plażowi z Częstochowy sezon rozpoczęli od potwierdzenia prymatu na lokalnym rynku, a zakończyli wysoką lokatą w finale Mistrzostw Polski.

To był bardzo udany sezon dla utalentowanej siatkarsko młodzieży z Częstochowy. Trójka (dwóch plus rezerwowy) - Dawid Świeboda, Jakub Pośpiech i Jakub Kantorowicz, zwyciężyła rozgrywki gimnazjum w Częstochowie, a chwilę później udowodniła, że nie ma sobie równych na Śląsku. W dwóch startach zdobyli 2 złote medale. Po drodze zawodnicy Nowa Częstochowa Dawid i Kuba zdobyli złoto i srebro w V Letnim Grand Prix Tychów. Wielkimi krokami zbliżały się jednak najważniejsze zawody, które miały dać przepustkę naszym juniorom do gry w Polsce. Po awansie z półfinałów w Częstochowie rozgrywanych na boiskach Galerii Jurajskiej, zawodnicy trafiają do finałów wojewódzkich w Czechowicach - Dziedzicach. Tu pierwszy raz w historii śląskiej siatkówki plażowej gracze z Częstochowy zajęli 3 z 4 premiowanych awansem miejsc do zawodów ogólnopolskich. W grupie zespołów, które pokonali byli między innymi kadrowicze: Bartosz Fijałek i Igor Gniecki.   

Mistrzami Śląska juniorów zostali Bartosz Olczyk / Seweryn Kwiatecki, a na drugim miejscu uplasowali się Marcel Pośpiech i Jakub Kantorowicz. Awans do półfinału Mistrzostw Polski z tego turnieju zapewnili sobie również Filip Chmielewski i Maciej Olczyk. Plan minimum wykonany, a wszystkie 3 pary z Częstochowy jadą w Polskę walczyć dalej.

Równocześnie na ziemi opolskiej w Krapkowicach rozegrany został finał wojewódzki juniorów województwa opolskiego. W tym turnieju trzecie miejsce premiowane awansem do półfinałów i brązowy medal zdobyła 4 para teamu: Dawid Świeboda i Jakub Pośpiech. Warto tu dodać, że powodem gry w województwie opolskim był fakt, że Jakub został wypożyczony na rozgrywki plażowe do Strzelec Opolskich.

Kolejnym z egzaminów przygotowujących naszych graczy do Finałów Mistrzostw Polski Juniorów był rozgrywany w Kołobrzegu coroczny największy festiwal siatkówki plażowej - 21 XXI Młodzieżowy Puchar Bałtyku im. Wojciecha Klęsk. W Kołobrzegu zameldowała się czołówka polskich zawodników na czele z zawodnikami kadrowymi SMS PZPS Spała.  Spośród 50 zespołów które wystartowały, kończymy zawody w środku stawki na miejscach 9, 13, 13. Turnieje nadmorskie rządzą się jednak swoimi prawami, a warunki atmosferyczne płatają często figle zawodnikom. W wietrznych warunkach zadaniem numer jeden postawionym przed teamem z Częstochowy, była konfrontacja z najlepszymi i poznanie siły przeciwników.

- Udział w turnieju nad polskim morzem miał spełnić również inną ważną funkcję. W każdym możliwym momencie budowaliśmy tzw. „team spirit”, a jednym z zadań była integracja i wzmocnienie świetnych relacji naszego teamu. Tak właśnie nasi potraktowali przystanek „Puchar Bałtyku”. Zaufanie na boisku jest bardzo ważnym elementem w siatkówce plażowej. Inaczej jak w odmianie halowej siatkówki, tu każde zagranie spoczywa na barkach jednego z dwóch graczy, powiedział trener zespołów Dariusz Parkitny.

Ostatnim sprawdzianem przed Finałem Mistrzostw Polski był udział 3 zespołów teamu Nowa Częstochowa w turnieju Młodej Plaży Cieszyn. Pod nieobecność kontuzjowanego Bartka Olczyka, z Sewerynem Kwiateckim zagrał Adrian Andruszkiewicz z częstochowskiego AZS  Eco-Team AZS Stoelzle Częstochowa. W Cieszynie częstochowianie dokonali czegoś niemożliwego i stanęli na wszystkich 3 stopniach podium! Jakub Pośpiech z Dawidem Świebodą zdobywają złoty medal, Seweryn Kwiatecki z Adrianem Andruszkiewiczem srebro, a Marcel Pośpiech z Kubą Kantorowiczem - brązowy medal zawodów Młoda Plaża w Cieszynie.  

Świetnymi wynikami w turnieju w Cieszynie, nasi gracze meldują gotowość przed Finałem Mistrzostw Polski. Przed zawodnikami jeszcze tydzień treningów i wyjazd 29 lipca na zawody, w których udział zapewniły sobie 3 nasze pary.

- Marzeniem naszym był udział 4 par w finale – mówi Rafał Pośpiech – opiekun i kierownik zespołu BVB Team Częstochowa Nowa Częstochowa. - Istniała taka szansa, ponieważ Polski Związek Piłki Siatkowej powierzył naszemu klubowi organizację zawodów finałowych i w przypadku gdyby któraś z par nie stawiła się na zawodach, wakat pozostał by w rękach organizatora. Tu za pośrednictwem mediów zwracam się do częstochowskich władz miejskich. Dwustutysięczne miasto nie posiada ani jednego obiektu z 3 boiskami do plażówki. Jakiś czas temu zostały zlikwidowane boiska na obiekcie pływalni letniej w Częstochowie. Na dwóch boiskach – przy Galerii Jurajskiej – można zagrać zawody wojewódzkie, ale nie zagramy zawodów ogólnopolskich, bo 3 boiska plus 1 rozgrzewkowe, są już standardem. Pomóżcie zbudować infrastrukturę, który posłuży zdolnej młodzieży z naszego miasta, z Częstochowy!

Tak właśnie prestiżowy turniej zamiast do Częstochowy trafił do Wrocławia. Zespół zdecydował, że nasza 4 para pojedzie do Wrocławia i ewentualnie po nieobecność którejś z par, weźmie udział w turnieju. Kontuzjowanego Maćka Olczyka zastępuje we Wrocławiu Olaf Łukasik, brązowy medalista mistrzostw śląska – zawodnik z Rybnika, który na co dzień trenuje z kadrą młodzieżową – SMS PZPS Spała. Cały czas była nadzieja, że Olaf z Filipem Chmielewskim zagrają w zawodach. Niestety na odprawie porannej meldują się wszystkie pary, więc nasz team reprezentują 3 pary.

- Losowanie pierwszej rundy nie napawało optymizmem, ponieważ wszystkie 3 nasze pary trafiły na bardzo silnych przeciwników. Trzy spotkania i trzy porażki nie zepsuły nam humorów, bo wiedzieliśmy że to nie jest koniec – powiedział trener Dariusz Parkitny. Tym bardziej, że przeciwnicy to topowa 10 w kraju. Dwa z trzech spotkań można było spokojnie wygrać, a o przegranej zdecydowały niuanse.

Kolejne 3 zwycięstwa po prawej stronie pomagają naszym odbudować morale i wrócić do turnieju. Ale tu już czekają znakomite pary. I tak po kolejnych spotkaniach częstochowianom została w turnieju tylko jedna para, bowiem Bartek Olczyk i Seweryn Kwiatecki, po kolejnej przegranej kończą udział w zawodach na miejscu 17, a Marcel Pośpiech i Jakub Kantorowicz wygrywają, przegrywają i meldują się w najlepszej 16 zawodów, na miejscach (13-16)!

Z występem najstarszej pary juniorskiej z Częstochowy, sztab trenerski i kibice pokładali największe nadzieje.  Dawid i Kuba jednego dnia wygrywają kolejno spotkania: z wicemistrzem województwa dolnośląskiego Dominikiem Płużką i Andrzejem Kwapińskim 2:1 (21:11, 13:21, 15:9), z mistrzami województwa świętokrzyskiego reprezentującymi MKS Czarni Połaniec - Bartoszem Roguzem i Wojciechem Nowakiem 2:1 (18:21, 21:15, 15:9), z wicemistrzami województwa mazowieckiego  - MKS MDK Warszawa: Maciejem Pszczołą  i Kubą Woźniakiem 2:0 (21:14, 21:11).

Tym samym nasi gracze zdobywają minimum 7 miejsce w kraju i ostrzą sobie zęby na więcej. W kolejnym starciu z drugiej strony siatki czekali na naszych rozstawieni jako R1 - Jakub Hajduk i  Kacper Taudul, mistrzowie województwa wielkopolskiego, multimedaliści MP. W tym spotkaniu uznajemy wyższość kolegów z UKS Szamotulanin Szamotuły, którzy grają świetnie i przegrywamy 0:2 (12:21, 13:21) i kończymy udział w Finale Mistrzostw Polski! W spotkaniu tym problemy zdrowotne przeżywa Jakub Pośpiech, którego ból pachwin i brzucha całkowicie sparaliżował w grze od pierwszej piłki. Tym samym Dawid I Kuba kończą Finał Mistrzostw Polski na 7 miejscu, a występ naszych 3 teamów to największy sukces częstochowskiej juniorskiej siatkówki plażowej w zawodach młodzieżowych!

Podsumowanie startu zawodników w Finale Mistrzostw Polski Juniorów i zawodach ogólnopolskich:
    • 7 miejsce w Polsce - Nowa Częstochowa - Norwid Częstochowa / Zaksa Strzelce Opolskie - Dawid Świeboda / Jakub Pośpiech
    • 13 miejsce w Polsce - Nowa Częstochowa - Norwid Częstochowa - Jakub Kantorowicz / Marcel Pośpiech
    • 17 miejsce w Polsce - Nowa Częstochowa - Norwid Częstochowa - Bartosz Olczyk / Seweryn Kwiatecki
Awans do Półfinału – Nowa Częstochowa - Norwid Częstochowa  - Maciej Olczyk / Filip Chmielewski

Wyniki częstochowskiej drużyny w finale Mistrzostw Polski we Wroclawiu

Finał Mistrzostw Polski Juniorów (Wrocław)    2021-07-30    Jankowski, B. / Kapitan, A.    Pośpiech, J. / Świeboda, D.    2:1 (17:21, 21:14, 15:12)
Finał Mistrzostw Polski Juniorów (Wrocław)    2021-07-30    Pośpiech, J. / Świeboda, D.    Dubois-Placak, B. / Dubois-Placak, F.    2:0 (21:16, 21:14)
Finał Mistrzostw Polski Juniorów (Wrocław)    2021-07-31    Pośpiech, J. / Świeboda, D.    Kwapiński, A. / Płużka, D.    2:1 (21:11, 13:21, 15:9)
Finał Mistrzostw Polski Juniorów (Wrocław)    2021-07-31    Nowak, W. / Roguz, B.    Pośpiech, J. / Świeboda, D.    1:2 (21:18, 15:21, 9:15)
Finał Mistrzostw Polski Juniorów (Wrocław)    2021-07-31    Pośpiech, J. / Świeboda, D.    Pszczoła, M. / Woźniak , K.    2:0 (21:14, 21:11)
Finał Mistrzostw Polski Juniorów (Wrocław)    2021-07-31    Pośpiech, J. / Świeboda, D.    Hajduk, J. / Taudul, K.    0:2 (12:21, 13:21)
Finał Mistrzostw Polski Juniorów (Wrocław)    2021-08-01    Kostera, H. / Zuza, J.    Pośpiech, J. / Świeboda, D.    0:2 (0:21, 0:21 - v.o)

Źródło: BVB Team Częstochowa

Galeria
Sukcesy częstochowskich siatkarzy plażowych
Natalia Grabarczyk/ archiwum BVB Team Częstochowa 03.08.2021 09:45
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn Reddit
Edukacja
25.10 13:12 Kursy zawodowe – czy warto?
23.10 09:14 Cmentarz Komunalny z...
18.10 14:52 Koronawirus w kolejnej...
15.10 14:18 Uniwersytet Trzeciego Wieku...
Felietony
22.09 09:11 Felieton. Życie nie jest...
12.09 11:41 Pani z klasą
25.09 10:07 Nauczyciel na celowniku
07.08 15:02 Częstochowa zdobyła...
Gospodarka
14.10 09:11 Kucelin Business Park....
11.10 15:02 Huta Stoelzle Częstochowa...
07.10 13:46 W Częstochowie powstaje nowy...
07.10 12:12 Hillwood z nagrodą prezydenta...
Komunikacja
25.10 14:27 Przystanek autobusowy Dworzec...
20.10 13:19 Komunikacja miejska we...
20.10 10:41 Dodatkowe tramwaje odwiozą...
19.10 14:11 Kolejne hybrydy po modyfikacji...
Kościół
16.08 10:26 Kilkadziesiąt tysięcy...
03.08 15:34 Sierpniowe pielgrzymki na...
12.07 08:40 Jubileuszowa Pielgrzymka...
01.07 11:11 Lipcowe pielgrzymki w...
Kultura i rozrywka
25.10 14:21 Magia i czary na dwunastych...
22.10 10:11 Historia kasyn w Polsce
22.10 09:05 "25 lat malowania". Wystawa...
21.10 13:11 Znamy finalistów konkursu...
Miasto
25.10 12:07 Miasto udostępni nowe...
24.10 09:19 Festiwal Smaku ponownie w...
22.10 15:54 Promenada Śródmiejska z...
22.10 08:42 Dwudniowa kwesta w...
Policja
25.10 14:33 Świadkowie ujęli złodzieja,...
25.10 11:10 26-letni diler z Częstochowy...
23.10 10:07 Częstochowscy policjanci...
22.10 14:10 Miał zorganizować dyskotekę...
Region
07.10 10:04 Święto jeźdźców w...
22.09 14:17 Jeziorko w Kusiętach ze...
30.07 12:18 Zabójstwo rodziny w...
21.07 14:24 Nad Olsztynem i Janowem...
Sport
25.10 12:29 Liderzy ALPN potracili punkty
25.10 10:15 Skra remisuje po meczu pełnym...
25.10 09:06 Speedrowerowe emocje oraz...
25.10 08:02 Zacięty mecz i wygrana...
Zdrowie
25.10 10:39 Koronawirus. Prawie trzy...
22.10 10:48 Koronawirus. Kolejna doba z...
21.10 12:26 Ogromny wzrost zakażeń...
21.10 08:47 "Częstochowa dla...
© 2021 Copyright wczestochowie.pl
Serwis wCzestochowie.pl wykorzystuje na swoich stronach pliki cookies (tzw. ciasteczka) w celach reklamowych i statystycznych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować serwis oraz jego zawartość informacyjną do potrzeb naszych użytkowników. Jeżeli nie zgadzasz się na zapisywanie przez nas plików cookies na twoim urządzeniu, możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Aby dowiedzieć się więcej o tym jak wyłączyć ciasteczka odwiedź stronę pomocy technicznej swojej przeglądarki internetowej.