(min. 5 znaków)
Siatkówka
ZC Michaś mistrzem Ligi Futsalu!
SAS 11.03.2019 14:02

XXV edycja Ligi Futsalu o Puchar Prezydenta Miasta Częstochowy przeszła już do historii. W minioną sobotę, 9  marca mistrzowski tytuł wywalczył ZC Michaś, który pokonał w finale Jagiellończyków 3:1.

Zgodnie z oczekiwaniami zarówno spotkania trzeciego etapu jaki i runda finałowa Ligi Futsalu o Puchar Prezydenta Miasta Częstochowy przyniosły uczestnikom oraz licznie zgromadzonej w Hali Polonia publiczności sporą dawkę emocji.

Najważniejsze piątkowe spotkania, tj. ćwierćfinały o miejsca 1-6 na swoją korzyść rozstrzygnęli Jagiellończycy, pokonując po rzutach karnych drużynę Raków i Przyjaciele oraz Jędryka Klub 54 Exact Systems, który wygrał aż 4:0 z Romtransem.

Sobotnią rundę finałową rozpoczęły drużyny walczące o dalsze pozycje w klasyfikacji końcowej. Później przyszedł czas na półfinały. W pierwszym z nich na boisku zameldowały się drużyny ZC Michaś i Jędryka Klub 54 Exact Systems. Spotkanie od samego początku było bardzo zacięte i wyrównane. „Cukiernicy” dwukrotnie wychodzili na prowadzenie, ale za każdym razem Klub 54 po kilku minutach doprowadzał do wyrównania. W końcówce drugiej połowy Michaś przechylił jednak szalę zwycięstwa na swoją korzyść, strzelając swoim przeciwnikom aż trzy bramki w trzech ostatnich minutach.

Sporo emocji przyniósł także drugi półfinał w wykonaniu MK Team i Jagiellończyków. Spotkanie było bardzo wyrównane. Decydującym momentem okazała się końcówka pierwszej połowy, kiedy to Zbyszek Kołbasiuk wyprowadził Jagiellończyków na prowadzenie. Praktycznie całą drugą połowę MK Team grał z wycofanym bramkarzem, w którego miejsce pojawił się Jarosław Kostarczyk. Jagiellończycy bronili się bardzo dzielnie i skuteczne, próbując groźnie kontratakować. Mimo wielu okazji, do końca spotkania nie padła już bramka dla żadnej z drużyn.

Kiedy półfinaliści odpoczywali przed spotkaniami o 3. i 1. miejsce rozegrany został pojedynek o 5. lokatę. W meczu pomiędzy Rakowem i Przyjaciele a Romtransem padła tylko jedna bramka. Autorem trafienia był Jurek Chłód z Romtransu, zapewniając swojej drużynie zwycięstwo.

Prawdziwy festiwal strzelecki można było obejrzeć w spotkaniu o 3. miejsce pomiędzy MK Team a Jędryka Klub 54 Exact Systems. Pierwsza połowa zdecydowanie należała do Klubu 54, który bardziej zmobilizowany przystąpił do tego pojedynku strzelając zeszłorocznym mistrzom trzy bramki, samemu tracąc tylko jedną. Na trybunach Hali Polonia dało się usłyszeć, że z MK Team po przegranym półfinale zeszło już chyba powietrze. Nic bardziej mylnego. MK Team zwarł szeregi i ruszył do odrabiania strat. Ofensywna gra całej drużyny i dobra postawa Jacka Ciekota przyniosły co prawda efekt w postaci trzech strzelonych bramek, jednak Klub 54 nie pozostał dłużny, powiększył swoją zdobycz o kolejne dwa gole i zwyciężył 5:4.
|
O spotkaniu finałowym można powiedzieć, że wystąpiły w nim drużyny, które swoją postawą na boisku w całych rozgrywkach po prostu na to zasłużyły.

ZC Michaś i Jagiellończycy spokojnie rozpoczęli decydujący mecz, starając się przede wszystkim nie stracić bramki, jednak z minuty na minutę gra stawała się bardziej odważna. Pierwsi skuteczną akcją popisali się zawodnicy Michasia. Marcin Skoczek w 12. minucie oddał z ok. 9 metrów niesygnalizowany strzał na bramkę Jagiellończyków i zasłonięty Tomasz Tomczyk musiał wyciągać piłkę z siatki. Do końca pierwszej połowy nie padła już żadna bramka.

Zgodnie z przewidywaniami druga odsłona spotkania finałowego rozpoczęła się od ataków Jagiellończyków. ZC Michaś nie zamierzał jednak tylko murować swojej bramki i raz za razem groźnie kontratakował. W 21. minucie spotkania doszło do wyrównania. Na listę strzelców wpisał się najlepszy snajper Jagiellończyków i całych rozgrywek Grzegorz Nowak.

Do końca regulaminowego czasu gry nie uległ zmianie. Duża w tym zasługa bramkarzy obu drużyn, którzy niejednokrotnie popisywali się skutecznymi interwencjami.

Remis oznaczał dogrywkę 2 x 5 min. Mistrzostwo w XXV edycji Ligi Futsalu o Puchar Prezydenta Miasta Częstochowy rozstrzygnęło się w drugiej połowie. Jagiellończycy na pewno szybko będą chcieli zapomnieć o niefortunnej sytuacji z 38. minuty, kiedy to chwila nieuwagi ich bramkarza sprawiła, że piłka podawana od obrońcy wtoczyła się do pustej bramki.

Jagiellończycy rzucili się jeszcze do odrabiania strat, grając z wysoko wysuniętym bramkarzem, co skrzętnie wykorzystał ZC Michaś, podwyższając prowadzenie po strzale do pustej bramki. W ten oto sposób po pięciu latach przerwy ZC Michaś ponownie zwyciężył w Lidze Futsalu.

Na zakończenie rozgrywek wszystkie zespoły otrzymały z rąk Jarosława Marszałka, zastępcy Prezydenta Miasta Częstochowy oraz Tomasza Łuszcza, dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Częstochowie, okolicznościowe podziękowania za udział w turnieju, a najlepsze drużyny dodatkowo okazałe puchary i pamiątkowe medale. Tradycyjnie wręczono również wyróżnienia indywidualne. Najlepszym zawodnikiem został Łukasz Pietrasiński (ZC Michaś), najlepszym bramkarzem Tomasz Tomczyk (Jagiellończycy), a najwięcej bramek (28) w rozgrywkach zdobył Grzegorz Nowak (Jagiellończycy).